Νίκη των Σέλτικς στην Οκλαχόμα

Οι Σέλτικς παρότι δεν ξεκίνησαν καλά το ματς και οι Θάντερ ήταν ασταμάτητη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν μάλιστα για 16 πόντους(50-34).
Γράφει ο Αντώνης Παναγόπουλος

Οι Σέλτικς παρουσιάστηκαν άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση κατάφεραν στο φινάλε της τρίτης περιόδου να περάσουν μπροστά στο σκορ(74-73).Οι Θάντερ βρήκαν τα πατήματα τους στην τέταρτη περίοδο και ξέφυγαν για 9 πόντους(94-85) όμως στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα οι Σελτικς έτρεξαν σερί 16-1 για να φτάσουν στην νίκη.Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 24 πόντους,ο Μόρις πρόσθεσε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά και το τρίποντο που έβαλε μπροστά τους Σέλτικς 98-95 με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη του ματς και ο Αλ Χόρφορντ βοήθησε και αυτός με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.
 Για τους Θάντερ ο Πολ Τζορτζ παρά την αστοχία του ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους(7/22 σουτ),ο Γουέστμπρουκ ήταν και αυτός άστοχος αλλά πρόσθεσε 13 πόντους(5/20 σουτ) 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Στίβεν Άνταμς πρόσθεσε 12 πόντους.