Μεγάλη νίκη ο Πανιώνιος, blitzkrieg από τον Παναθηναϊκό

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΛΑΥΡΙΟ 108-63

Σε εύκολο απόγευμα εξελίχθηκε το σημερινό για τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι παίζοντας τρομερό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στο Λαύριο και χρειάστηκαν μόλις ενάμιση δεκάλεπτο για να καθαρίσουν το παιχνίδι. Οι πράσινοι είχαν σε τρομερή μέρα τους Παπαπέτρου (12 π.), Μήτογλου (15 π.), Παππά (15 π.) και Λεκαβίτσιους (12π.) ενώ από το Λαύριο διασώθηκαν οι Μιλόσεβιτς (10 π.),  Μέλσον (10 π.) και Μαστρογιαννόπουλος (10 π.). Ο Παναθηναϊκός κρατάει τη νίκη και την καλή αμυντική λειτουργία από το σημερινό παιχνίδι, ενώ το Λαύριο κρατάει ότι και οι Πολωνοί από το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο με στόχο να επιβάλει τον ρυθμό του από την αρχή, ώστε να μην ξαναπάθει αυτό που έπαθε πέρσι. Οι πράσινοι έκαναν ένα γρήγορο 9-0 και έδειξαν ότι ελέγχουν το παιχνίδι από τη αρχή. Το παιχνίδι απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο έκτο λεπτό με τον Λεκαβίτσιους να κάνει το 13-2. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πατάει γκάζι, με ολοκληρωτική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση τελείωσε αρχικά το δεκάλεπτο στο +19 (29-10), ενώ με ένα επιμέρους σκορ 10-1 εκτόξευσε τη διαφορά στο +28 (39-11) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πετάει φωτιές στην επίθεση αλλά και την τρομερή άμυνα αύξησε περισσότερο τη διαφορά και τέλειωσε το ημίχρονο στο +39 (62-23). Ο Παναθηναϊκός, έχοντας τελειώσει την υπόθεση νίκη, κατέβασε ταχύτητα στο 2ο ημίχρονο. Ήταν πιο ελεύθερος επιθετικά αλλά το ίδιο προσηλωμένος αμυντικά. Αύξησε τη διαφορά σταδιακά, την είδε να φτάνει στην μεγαλύτερη τιμή της λίγα λεπτά πριν το τέλος (+ 48) και τελείωσε το παιχνίδι στο +45 (108-63).

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-41, 108-63

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 12, Λάσμε 4, Μήτογλου 15, Λεκαβίτσιους 12, Λάνγκφορντ 7, Παπαγιάννης 6, Γκιστ 8, Παππάς 15, Καλάθης 7, Βουγιούκας 5, Αντετοκούνμπο 9

Λαύριο (Σερέλης): Λούντζης, Μιλόσεβιτς 10, Λαμπ 7, Μέλσον 10, Οντιάσε 2, Μαστρογιαννόπουλος 10, Χαραλαμπόπουλος 2, Περράκης 3, Κακλαμανάκης 6, Νίξον, Κουζέλογου 8, Τζόουνς 5

Επόμενοι αγώνες: Παναθηναϊκός - Ρέθυμνο & Λαύριο - Πανιώνιος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΡΗΣ 70-66

Ο Πανιώνιος πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη με 70-66. Για τους κυανέρυθρους αυτη ήταν πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα ενώ ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Άρη. Ο Πανιώνιος έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Μπέρι (17 π.), Τέιλορ (14 π.) και Χάρις (15 π.) κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά τη νίκη απέναντι σε έναν κακό Άρη που είχε σε καλή μέρα τους Τζόουνς (11 π.) και Μπέλ (11 π.).

Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κρατούσε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου με τον Άρη, όμως, πίσω του σε απόσταση αναπνοής. Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε το καλό ξεκίνημα των Μπέρι και Δίπλαρου και χτυπούσε από μακριά, από την άλλη ο Άρης χτυπούσε κυρίως μέσα από τη ρακέτα με τον Μακ Γκι. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον “Ιστορικό” να προηγείται με 24-22. Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, επέβαλε το ρυθμό του, αποσυντόνισε τον Άρη, και παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από τον Τέιλορ διεύρυνε, τη διαφορά που έφτασε και το +16 (45-29), και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 45-33. Ο Άρης βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο, κυρίως αμυντικά, και μείωσε τη διαφορά στους εφτά πόντους 45-38. Ο Πανιώνιος όμως βρίσκοντας και πάλι λύσεις από τον Τέιλορ κράτησε τον Άρη σε απόσταση ασφαλείας και τελείωσε το δεκάλεπτο στο +9 (58-49). Ο Άρης δεν ήθελε να χάσει και μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Πανιωνίου από την μεγάλη προσπάθεια και μείωσε στους τρεις πόντους 73 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η αστοχία όμως των παικτών του στις λεπτομέρειες αλλά και η σωστή αντιμετώπιση της κατάστασης από τον Πανιώνιο, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα της Νέας Σμύρνης με 70-66.

Τα δεκαλεπτα: 24-22, 45-35, 58-49, 70-66

Πανιωνιος (Χουγκάζ): Δίπλαρος 6, Μπέρι 17, Τέιλορ 14, Χάρις 15, Μπράουν 7, Καμαριανός, Καμπερίδης 3, Δημητρακόπουλος, Ρουμελιώτης, Χουγκάζ 2, Τζονς 6.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, Μακ Γκι 6, Μπελ 11, Χάρις 5, Νταλό 7, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης, Χρηστίδης, Τζόουνς 11, Κάιζερ 8, Αγγέλου 6.

Επόμενοι αγώνες: Λαύριο - Πανιώνιος & Άρης - Ολυμπιακός