Πρώτοι οι Μπακς μετά από 47 χρόνια

Οι Μπακς ήταν φοβεροί και χωρίς το αστέρι της ομάδας του τον Γιάννη Αντετοκούνμπο,που δεν αγωνίστηκε λόγω της διάσεισης που υπέστη στο ματς με το Ορλαντο, και νίκησαν εύκολα τους ράπτορς (124-109),που δεν είχαν τον Λεοναρντ στην διάθεση τους για λόγους ξεκούρασης, μέσα στο Μιλγουόκι και έγινε η μόνη ομάδα στο ΝΒΑ που δεν έχει ήττα.
Γράφει ο Γιώργος Γιάννος

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με τους Μπακς στο τέλος της πρώτης περιόδου να κάνουν ένα σερί 9-0 και να πέρνανε μπροστά στο σκορ 30-26 και να λήγει το πρώτο δωδεκάλεπτο 30-29.Οι μπακς συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο έληξε με τους Μπακς να προηγούνται 62-53.Οι Ραπτορς δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μπακς μάλιστα να παίρνουν προβάδισμα στην τελευταία περίοδο μέχρι και 24 πόντους και τέλικα να τελειώσει ο αγώνας στους 15 πόντους διαφορά(124-109) με τους Μπακς να ισοφαρίζουν το καλύτερο ξεκίνημα τους (7-0) που είχαν και την σεζόν 1971-1972.
Ο κορυφαίος του αγώνα για τους Μπακς ήταν ο Ιλιασοβα με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.Πολύ καλές εμφανίσεις από Μπρογκντον που πρόσθεσε 19 πόντους και από Μπλεντσο που σημείωσε 17 πόντους και 8 ασίστ.
Από την άλλη πλευρά ο Ιμπακα ήταν ασταμάτητος με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ με τον Σιακαμ να είναι και αυτος εξαιρετικός που είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.Καλός και ο Λαουρι που είχε 15 ασίστ αλλά μόνο 9 πόντους με 3/14 σουτ.