Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (27/10) στη Basket League

Νίκες για Λαύριο, Περιστέρι, Χολαργό, Ήφαιστο και Προμηθέα

ΛΑΥΡΙΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 90 - 60

Παρά την νίκη επί του Άρη την προηγούμενη αγωνιστική, ο Πανιώνιος, δεν αποδείχθηκε δύσκολο εμπόδιο για την ομάδα του Λαυρίου. Το Λαύριο, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Κουζέλογλου (13 π.), Λούντζη (13 π.) και Λάμπ (10 π.), αύξησε τη διαφορά στα μέσα της δεύτερης περιόδου, δεν κοίταξε ξανά πίσω, και έτσι το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Για τον Πανιώνιο, οι Μπέρι (18 π.) και Τέιλορ (13 π.) προσπάθησαν να κρατήσουν όσο μπορούσαν την ομάδα στο παιχνίδι αλλά η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων ήταν μεγάλη.

Το Λαύριο ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση, και θέλοντας να μην πάθει οτι έπαθε ο Άρης, μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι. Το Λαύριο έκανε ένα σερί 12-0 στα πρώτα λεπτά και πήρε από την αρχή διψήφια διαφορά, 12-0 στο 4’. Ο Πανιώνιος απάντησε και μείωσε στους πέντε, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (19-14). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το Λαύριο να σκοράρει για το 21-14. Το Λαύριο μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκοπό να καθαρίσει το παιχνίδι, και το κατάφερε. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πάτησε γκάζι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και με το +19 (45-26), στο ημίχρονο, έδειξε στην ομάδα του Πανιωνίου ότι δεν έχει κάτι να διεκδικήσει σε αυτό το παιχνίδι. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το Λαύριο έκανε ότι ήθελε στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, αύξησε την διαφορά στο +27 (55-28) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά, + 35,  λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, 88-53. Το  τελικό αποτέλεσμα (90-60) ομολογεί τη διαφορά των ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60

Λαύριο (Σερέλης): Μιλόσεβιτς 5, Κακλαμανάκης 10, Τζόουνς 9, Λαμπ 12, Μαστρογιαννόπουλος 8, Περράκης, Νίξον 10, Κουζέλογλου 13, Μέλσον 4, Οντιάσε 6.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Δίπλαρος 4, Μπέρι 18, Τέιλορ 13, Χάρις 4, Μπράουν 7, Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης, Χουγκάζ, Τζονς 8.

Επόμενοι αγώνες: Ολυμπιακός - Λαύριο & Πανιώνιος - Παναθηναϊκός

KYMH - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 56 - 87

Το 4/4 έκανε το Περιστέρι, με νέα εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, πέρασε και από την Κύμη επικρατώντας με 56-87. Το Περιστέρι, έχοντας σε τρομερή μέρα τους  Χάροου (20 π.), Γκρέι (18 π.) και Μπεντίλ (15 π.), έπαιξε τρομερή άμυνα, κάλυψε το αδύνατό του σημείο, στο σημερινό παιχνίδι, που ήταν τα λάθη (20!!), είχε από την αρχή το προβάδισμα και πήρε μια ευρεία, και σημαντική, νίκη. Για τους γηπεδούχους αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Κάμφορ (11 π.), Μπόλντς (9 π.) και... τα 24 λάθη που είχαν σε όλο το ματς.

Το Περιστέρι ήταν εκρηκτικό στο πρώτο δεκάλεπτο. Με αιχμή του δόρατος τους Γκρέι και Ντάνιελ, ευτύχησε να προηγηθεί με δεκατρείς (6-19) και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενο με δέκα (10-20). Το Περιστέρι επέβαλε το ρυθμό του και στη δεύτερη περίοδο. Εκμεταλλευόμενο την κακή κατάσταση στην όποια βρισκόταν η Κύμη, στο σημερινό παιχνίδι, έκανε ένα σερί 0-8 στο τέλος της περιόδου και πήρε αέρα δεκατριών πόντων (24-37). Το Περιστέρι τελειωσε τη δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Κύμη έδειχνε κουρασμένη και η ομάδα του Αργυρή Πεδουλάκη το εκμεταλλεύτηκε αυτό. Το σκορ εκτοξεύτηκε στο +29 (36-65) στο τέλος της περιόδου και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τελικό αποτέλεσμα (56-87) έφερε το Περιστέρι στο 4-0 ενώ έριξε την Κύμη στο 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 24-37, 36-65, 56-87

Κύμη (Καστρίτης): Μπολντς 9), Χόρτον 3, Σαγκς 9, Κάμφορ 11, Γουάσινγκτον 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 5, Παραγκός 3, Τουτζιαράκης 9, Ουμπίλα 2

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7, Χάροου 20, Γκρέι 18, Αγραβάνης, Ντάνιελ 7), Μουράτος 7, Σκορδίλης 4, Φιλιππάκος 2, Κλαρκ 7, Μπεντίλ 15, Σίρκο, Καράμπελας

Επόμενοι αγώνες: ΠΑΟΚ - Κύμη & Περιστέρι - Ηφαιστος Λήμνου

ΧΟΛΑΡΓΟΣ - ΠΑΟΚ 74 - 68

Την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του και, μέχρι στιγμής, της αγωνιστικής πέτυχε ο Χολαργός εναντίων του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, έχοντας σε μεγάλο απόγευμα τους Γιάνκοβιτς (19 π.) και Λοβ (14 π.), έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και αμύνθηκε αποτελεσματικά στα καλά διαστήματα του ΠΑΟΚ. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ, αν και είχε σε κάλο απόγευμα τους Γκός (15 π.) και Αθηναίου (13 π.), έβγαλε κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και στραβοπάτησε στην έδρα ενός άξιου αντιπάλου.

Ο Χολαργός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με δεκατέσσερις πόντους στο έβδομο λεπτό (20-6). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, έριξε τη διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο στο  -10 (25-15). Ο ΠΑΟΚ προσπαθησε να κατεβάσει περαιτέρω τη διαφορά αλλά η κούραση δεν τον άφησε, ο Χολαργός, με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς, κράτησε τη διαφορά και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με εννέα πόντους (37-28). Ο Χολαργός μπήκε καλά και στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να εκτοξεύσει την διαφορά στο +16 (46-30), αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να πάρει τάιμ άουτ. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” αφυπνίστηκε και με ένα επιμέρους 1-9 μείωσε σε 47-39. Ο Χολαργός ισορρόπησε το παιχνίδι, σταμάτησε την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ και έκλεισε το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 57-50. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Χολαργος, ευτύχησε να αυξήσει τη διαφορά στο +10 (64-54), αλλά ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε και μείωσε τη διαφορά στους πέντε (68-63). Όμως η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ δεν είχε συνέχεια και ο Γιάνκοβιτς το εκμεταλλεύτηκε γράφοντας το τελικό 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 57-50, 74-68

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 10, Αγκμπελέσε 7, Λοβ 14, Χόκινς 11, Ντόρσεϊ, Κώττας, Καμπερίδης 3, Σπυριδωνίδης 3, Γιάνκοβιτς 19, Σκουλίδας 5, Καλαϊτζάκης, Οκερεαφόρ 2

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 2, Τέπιτς 7, Γκος 15, Μορέιρα 4, Πόουπ 3, Ζάρας, Χρυσικόπουλος 2, Μαργαρίτης 8, Σχίζας 2, Αθηναίου 13, Γκάρετ 2, Χάτσερ 10

Επόμενοι αγώνες: ΑΕΚ - Χολαργός & ΠΑΟΚ - Κύμη

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 82 -76

Νέα νίκη με εξαιρετική εμφάνιση από τον Ήφαιστο, νίκησε τον Κολοσσό και κέρδισε έδαφος στη μάχη της παραμονής. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είδε τους Γκότσερ (15 π.), Σμιθ (16 π.) και Μπρέιζελτον (20 π.) να ξεχωρίζουν και την ομάδα του να είναι ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Για τον Κολοσσό ξεχώρισαν οι Ντίγκς (18 π.), Γκίμπς (12 π.) και Μπράουνινγκ (15 π.) αλλά το γεγονός ότι η ομάδα δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις συνθήκες του αγώνα και να διεκδικήσει τη νίκη θα πρέπει να προβληματίζει τους ιθύνοντες στη Ρόδο.

Ο Ήφαιστος ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Η ομάδα της Λήμνου ευτύχησε να προηγηθεί με 16-8 στο έκτο λεπτό ενώ παρά την προσπάθεια του Κολοσσού να μειώσει, το δεκάλεπτο έκλεισε στο +10 για τους γηπεδούχους (23-13). Το προβάδισμα που απέκτησε ο Ήφαιστος στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε πρόβλημα να το κρατήσει και στο δεύτερο. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κυριάρχησε στα ριμπάουντ, κράτησε τους φιλοξενούμενους μακριά και τελείωσε το ημίχρονο προηγούμενη με 44-34. Ο Ηφαιστος μπήκε δυνατά και στην τρίτη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά σταδιακά. Αρχικά στους δεκατέσσερις, 53-39 στο 22’, στη συνέχεια στους δεκαπέντε, 57-42 στο 25’, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ήφαιστο να προηγείται με δεκατέσσερις, 66-52. Ο Κολοσσός ήξερε ότι δεν μπορούσε να διεκδικήσει πολλά από το παιχνίδι και κοίταξε στη τελευταία περίοδο να κατεβάσει τη διαφορά. Ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει και να τελειώσει το παιχνίδι στο -6, 82-76.

Τα δεκαλεπτα: 23-13, 44-34, 66-52, 82-76

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 4, Γκότσερ 15, Εβανς 4, Γουίγκινς 8, Μπρέιζελτον 20, Μούρτος 3, Σταμάτης, Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος, Γόντικας 1, Σμιθ 16, Φρειμάνις 6.

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Μαυροειδής 9, Γεωργαλλής 4, Δημάκος, Ντιγκς 18, Ντούρεν 5, Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος, Ασκα 11, Κέμπτον 2, Μπράουνινγκ 15, Γκιμπς 12.

Επόμενοι αγώνες: Περιστέρι - Ηφαιστος Λήμνου & Κολοσσός Ρόδου - Άρης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΑΕΚ 79 - 69

Επιστροφή στις νίκες (στο Πρωτάθλημα) για τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας παίζοντας ωραίο μπάσκετ παρέσυρε την ΑΕΚ στο ρυθμό της και πήρε μια μεγάλη νίκη στη μάχη για τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης. Οι Πατρινοί ειχαν σε μεγάλη μέρα τους Χόλ (12 π.), Μπράουν (15 π.) και Κασελάκη (16 π.) ενώ πήραν λύσεις και από τους Έλις και Σαλούστρο. Η ΑΕΚ, που είχε σε καλή μέρα τους Χάντερ (13 π.), Ματσιούλις (15 π.) και Ράταν-Μέις (17 π.), δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο και έχασε δίκαια με 79-69.

Και οι δυο ομάδες μπήκαν εξίσου καλά στο παιχνίδι. Το παιχνίδι πήγαινε καλάθι-καλάθι σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου με τον Προμηθέα να προηγείται με έναν πόντο στο τέλος του (18-17). Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει διαφορά πέντε πόντων στις αρχής του δεκαλέπτου, 24-19 στο 2ο λεπτό του δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και, με ένα επιμέρους 11-4, πέρασε μπροστά με 28-30. Ο Προμηθέας ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να προσπεράσει και το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ στο +3, 37-40. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε διαφορά εφτά πόντων στο δεύτερο λεπτό του δεκαλέπτου, 39-46. Ο Προμηθέας αντέδρασε, και με μια αντεπίθεση διαρκείας πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 57-56, στο τέλος της περιόδου. Ο Προμηθέας πήρε φωτιά στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα της Πάτρας βελτίωσε την άμυνά της, κυριάρχησε στα ριμπάουντ, πήρε πολλούς πόντους από το ζωγραφιστό και τα μετουσίωσε σε μια διαφορά 10 πόντων, πέντε λεπτά πριν το τέλος (71-61). Ο Προμηθέας διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την ΑΕΚ πήρε την νίκη με 79-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-40, 57-56, 79-69

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 6, Μέιερ 1, Λίποβι 3, Έλις 9, Σαλούστρος 9, Κασελάκης 16, Τσαϊρέλης 8, Χολ 12.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 10, Ματσιούλις 15, Χάντερ 13, Γκρίφιν, Ράταν-Μέις 17, Ξανθόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Γιαννόπουλος, Ρόμπερσον 6, Σαντ-Ρος 3.

Επόμενοι αγώνες: Ρέθυμνο Cretan Kings - Προμηθέας Πάτρας & ΑΕΚ - Χολαργός