Τρίποντο πρόκρισης,Ντουντελάνζ - Ολυμπιακός 0-2

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το τρίποντο από την έδρα της
Ντουντελάνζ  αποκτώντας παράλληλα ισχυρό προβάδισμα για την είσοδο του στην επόμενη φάση.
ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ:
Από τα πρώτα λεπτά του ματς ο Ολυμπιακός έλεγχε το ρυθμό της αναμέτρησης.Η πρώτη καλή στιγμή δημιουργήθηκε από τον Φορτούνη, ο οποίος προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Μπονεφουά μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.Στο 15ο λεπτό πάλι ο Φορτούνης μετά από διαδοχικές ντρίμπλες μέσα στην περιοχή  έκανε το σουτ το οποίο απομακρύνθηκε από τον  Μπονεφουά.Στο 16ο λεπτό ο Γκερέρο τραυματίστηκε και ο Χριστοδουλόπουλος  πήρε την θέση του.Στο 23ο λεπτό η κεφαλιά του Λάζαρου μετά από ασσίστ του Φορτούνη κατέληξε στο δοκάρι.Στο  30ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους όταν ο Κουτιριέ  "άδειασε" τον Βούκοβιτς, σούταρε έξω από την περιοχή με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.Το ημίχρονο τελείωσε 0-0 με δύο σουτ του Χριστοδουλόπουλου να καταλήγουν άουτ.Στο δεύτερο ημίχρονο,ο Τοροσίδης έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους Πειραιώτες αφού σκόραρε με κεφαλιά στο 66ο λεπτό μετά από κόρνερ.Στο 76ο σημειώθηκε το δεύτερο δοκάρι για τον Ολυμπιακό όταν μετά από γύρισμα του Κούτρη ο Λάζαρος έκανε το πλασέ το οποίο απέκρουσε ο Μπονεφουά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.Στο 81ο λεπτό ο Ποντένσε έκλεψε τη μπάλα από τον Πρεμπέ, έδωσε στον Φορτούνη, ο οποίος έκανε το πλασέ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα,όμως το γκολ χρεώθηκε στον   Γιορντάνοφ ως αυτογκόλ καθώς απέτυχε να αποκρούσει την μπάλα.
ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΛΕΙΔΙ:
Δεν θα μπορούσε να ήταν άλλο από τον Κώστα Φορτούνη ο οποίος έκανε φύλλο και φτέρο την άμυνα των γηπεδούχων δημιουργώντας πόλλες απειλητικές καταστάσεις ενώ λίγο έλειψε να σημειώσει το δεύτερο τέρμα.Πολύ καλό παιχνίδι επίσης και από τον Λάζαρο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:
Όλη η άμυνα της Ντουντελάνζ ήταν σε πάρα πολύ κακή βραδιά ο Ολυμπιακός δημιούργησε πάρα πολλές φάσεις από το ξεκίνημα του αγώνα εκμεταλλεύοντας τα διαδοχικά λάθη και τα κενά των παικτών της Ντουντελάνζ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ: Μπονεφουά, Γιορντάνοφ, Σνελ, Πρεμπέ, Μπίσεβατς, Κουτιριέ, Στέλβιο, Κρούσκα, Ελ Ριτί, Στολτς, Τιρπέλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Σα,Βούκοβιτς,Σισσέ,Κούτρης,Τοροσίδης,Ποντένσε,Μπουχαλάκης,Φορτούνης,Καμάρα,Ναουέλ,Γκερέρο.