Κόκκινος μονόλογος

Υπό το βλέμμα του νέου αποκτήματος των Πειραιωτών Γιάγια Τούρε διεξήχθει ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Πας Γιάννινα στο Γ.Καραισκάκης.
Οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν με στόχο το δύο στα δύο, ενώ οι Ηπειρώτες για να αλλάξουν την κακή εικόνα των φιλικών και της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στην ΑΕΚ και να πάρουν τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Α' Ημίχρονο

Το πρώτο 20λεπτο κύλησε ήρεμα με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο όπου ο ολυμπιακός ανέβασε στροφές και απείλησε την εστία του Βελλίδη μια απο αριστερά (18') και μια από τα δεξιά (19') αλλά χωρις αποτέλεσμα.Ο Ολυμπιακός είχε τη μπάλα στα πόδια του, ενώ ο ΠΑΣ προσπαθούσε να βγει στην αντεπίθεση.Στο 34ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους Πειραιώτες με κεφαλιά από τον Ελαμπντελαουί έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Καμαρά.Μέχρι το γκολ οι Ηπειρώτες κρατούσαν τους ερυθρόλευκους έξω απο την περιοχή πολύ αποτελεσματικά.Στο 40 ο Τζημόπουλος έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο Κώστας Φορτούνης δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έγραψε το 2-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε για τον Ολυμπιακό πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου με τον Κώστα Φορτούνη να πλασσάρει στο σριστερό δοκάρι του Βελλίδη.Έπειτα απο 10 λεπτά στο 55' η πίεση των ερυθρολεύκων έφερε το λάθος του τζημόπουλου και μετά από ένα εξαιρετικό 1-2 του Φορτούνη και Γκερέρο έγινε το γύρισμα στον Ποντένσε ο οποίος σούταρε και έγραψε το 3-0 στον πίνακα του σκορ.Στο 75' ο ΠΑΣ είχε την καλύτερη του ευκαιρία, Μυστακίδης σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Μιράντα και βρήκε το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη.Στο 90ο λεπτό με μια υπέροχη ατομική ενέργεια του Γκερέρο το σκορ έγινε 4-0 ενώ δύο λεπτά αργότερα γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα με τον Μεριά να βρίσκεται ολομόναχος στο κέντρο της περιοχής όπου σκοραρε και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ολυμπιακός(Μάρτινς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς(57'Μιράντα), Τσιμίκας, Μπουχαλάκης(74'Νάτχο), Καμαρά, Φορτούνης, Ποντένσε, Φετφατζίδης(71'Χριστοδουλόπουλο), Γκερέρο