Serie A:Μια αγωνιστική στη σκιά της γέφυρας Μοράντι

Μια ακόμα, όχι και τόσο επιτυχημένη, πρεμιέρα στο ιταλικό πρωτάθλημα, έφτασε στο τέλος της. Μια αγωνιστική που την στιγμάτισε όχι μόνο το πρωτάθλημα της χώρας, αλλά και ολόκληρη την Ιταλία, η κατεδάφιση της γέφυρας στην Γένοβα την περασμένη εβδομάδα, φέρνοντας διπλή αναβολή στο καλεντάρι της πρεμιέρας, στους αγώνες της Σαμπντόρια και της Τζένοα απέναντι σε Φιορεντίνα και Μίλαν αντίστοιχα.

Ας δούμε αναλυτικά το τι συνέβη σε αυτήν την αγωνιστική:

Κίεβο και Γιουβέντους έκαναν ποδαρικό στο πρώτο ματς της επίσημης πρώτης του Κριστιάνο Ρονάλντο, με τους γηπεδούχους να βάζουν δύσκολα στους Μπιανκονέρι, φέρνοντας το υπέρ τους σε 2-1 μέχρι το 75λεπτο άλλα με τους Γιουβεντίνους τελικώς να μην τα παρατούν, αρχικά ισοφαρίζοντας σε 2-2 και με τον Μπερναντέσκι να χρίζεται ήρωας της βραδιάς με προσωπικό του γκολ στο 90' + 3' και την πιο κρίσιμη στιγμή τον τραυματισμό του Σορεντίνο στα τελευταία λεπτά.

Λάτσιο και Νάπολι πρόσφεραν ποδόσφαιρο για γερά νεύρα, με τον Ιμόμπιλε αρχικά να δηλώνει παρόν στα 25 λεπτά αγώνα, και με τον Μίλικ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και τον Ινσίνιε στην μια ώρα αγώνα να χτυπούν στα ίσια τους Λατσιάλι και να χαρίζουν το τρίποντο στην ομάδα τους.

Νίκη χαρακτήρα για τους Ρωμαίους στο Ολίμπικο του Τορίνο, σε ένα πολύ δύσκολο για τους ίδιους παιχνίδι κόντρα στην παρέα του Μπελότι, με πολλές αλλαγές για τις 2 πλευρές, με τον συνήθη ύποπτο Εντίν Τζέκο να δρα ενστικτοδώς με βολίδα στην τελευταία φάση του 2ου 45λεπτου.

Στο Ένιο Ταρντίνι, Πάρμα και Ουντινέζε έμειναν ισόπαλες στο 2-2 με τον Ινγκλέζε και τον Μπαρίλα να σημειώνουν τα τέρματα για τους σταυροφόρους και τον Ντε Πολ και Φοφανά να το γυρίζουν για τις Ζέβρες. Κυριάρχα τα δεκάδες φάουλ των 2 πλευρών με 14-13 υπέρ της Πάρμα.

Η Σασσουόλο έκανε ίσως την πιο μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αρπάζοντας την νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπεράρντι στο 27 λεπτό του 1ου ημιχρόνου, έπειτα από τάκλιν του Μιράντα πάνω στον Ντι Φραντσέσκο.

Η Σπαλ και η Έμπολι, που έκλειναν το πρόγραμμα της Κυριακής, κόντρα σε Μπολόνια και Κάλιαρι αντίστοιχα, πέτυχαν την νίκη που τόσο επιθυμούσαν με 1-0 και 2-0 αντοιστοίχως. Ο Γιασμίρ Κούρτιτς ήταν ο σκόρερ για την Σπάλ, ενώ για την Έμπολι ο Κρούνιτς και ο Καπούτο.

Η Αταλάντα στην πρόβα τζενεράλε πριν την Κοπεγχάγη για το Γιουρόπα Λίγκ, διέσυρε την Φροζινόνε με το ευρύ 4-0 μέσα στο γήπεδο της, στον μοναδικό αγώνα που παιζόταν την περασμένη Δευτέρα. Σκόρερ οι Γκόμεζ Χ2 και Χετεμπόερ, Πάσαλιτς.