Serie A 2η αγωνιστική:Μανωλάς-Αταλάντα σημειώσατε Χ

Από προσωπικής μου άποψης, χωρίς υπερβολή, αποδεδειγμένα μας έχει αποδείξει το Καμπιονάτο ότι επρόκειτο για το πιο παραγωγικό πρωτάθλημα, από άποψης θεάματος. Στην αγωνιστική που μας πέρασε εχθές την νύχτα, πολλά απ' αυτά είναι το πλούσιο και γρήγορο ποδόσφαιρο και απ'τις δύο πλευρές, η συγκίνηση και ο εκνευρισμός των παικτών σε κάθε φάση που δημιουργούν, τα δεκάδες φάουλ, πέναλντι και γκολ που επιτυγχάνονται, άπο τα πιο απλά μέχρι και τα πιο ομορφότερα, με ψαλιδάκι ή και με τακουνάκια, καθώς επίσης το πάθος του καθενός προπονητή, οπαδού και σχολιαστή σε κάθε γωνιά του πλανήτη που απολαμβάνουν και βγάζουν προς τα έξω οι λάτρεις της μακαρονάδας "Καρμπονάρα"" και της πίτσας απ'το πιο αγαπημένο άθλημα του κάθε Ιταλού. Το ποδόσφαιρο.

Ας πάμε να δούμε μαζί τι έχει συμβεί στους προχθεσινούς αγώνες και τον χθεσινό στο Ολίμπικο της Ρώμης. Για τα ματς του Σαββάτου υπάρχουν ξεχωριστά άρθρα τα οποία μπορείτε να τα διαβάσετε απ'την ιστοσελίδα μας.

Η Σπαλ, στο Εμίλιο Φεράρα, απέσπασε τους 3 βαθμούς της νίκης απ'την Πάρμα, με το γκολ της ομώνυμης πόλης να πετυχαίνει ο Αντονούτσι με σουτ κεραυνό στο 49', αφήνοντας "παγωμένο" τον Λουίτζι Σέπε. Νικήτρια στα φάουλ η ομάδα του Ντα Αμβέρσα με 14 έναντι της Σπαλ που είχε 13.

Κάλιαρι και Σασσουόλο έμειναν ισόπαλες στο 2-2, με τους γηπεδούχους να μην είναι χαρούμενοι με την εξέλιξη του ματς στις καθυστερήσεις του 2ου ημιχρόνου, όπου οι πράσινοι με μια απολύτως δικαιολογημένη φάση, από σουτ του Μπαμπακάρ, να καταλήγει στο χέρι του Ρομάνια και με την σύμφωνη απόφαση του διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και των διαιτητών στο VAR, να διαμορφώνει ο Μπόατενγκ με πέναλντι στο 90'+9' το τελικό 2-2. Σκόρερ των υπολοίπων τερμάτων ο Παβολέτι (10'-73') και Μπεράρντι (53').

Στο Αρτέμιο Φράνκι, η Φιορεντίνα ήταν καταιγιστική απέναντι στην Κιέβο Βερόνα, η οποία παραλίγο να αποσπάσει Χ κόντρα στους Μπιανκονέρι την περασμένη εβδομάδα, με το εκκωφαντικό 6-1, σε ένα ματς όπου η κατοχή ήταν υπέρ της ομάδας του πρώην παίκτη της Ένωσης, Σορεντίνο, με τον ίδιο να ήταν αμφίβολος, έπειτα από τον τραυματισμό που υπέστη απ'το μη ημηθέλημο μαρκάρισμα του Ρονάλντο. Τα γκολ σημείωσαν οι Μιλένκοβιτς (10'), Γκέρσον (42'), Μπενάσι (49'), Τσιέσα (72'), μείωσε ο Τόμοβιτς στο 76' σε 4-1, και το πάρτι των βιόλα συνεχίστηκε με τον Μπενάσι και πάλι στο 90' και τον γιο του Ντιέγκο Σιμεόνε, Τζιοβάνι στο 90'+3' να γράφει το 6-1.

Στο Ολίμπικο Ντι Τορίνο, Φροζινόνε και Μπολόνια έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα, με κύριο χαρακτηριστικό σε όλο το ματς, τα 15 σουτ της ομάδας του Φίλιπο Ιντζάγκι έναντι της Φροζινόνε που σημείωσε 11. Αγωνίστηκε για 17' λεπτά ο Τζόελ Κάμπελ για τα "Καναρίνια", ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού.

Τζένοα και Σαμπντόρια, πήραν και αυτοί την σειρά τους στην κούρσα του Ιταλικού Πρωταθλήματος, έπειτα και από την αναβολή των πρώτων αγώνων τους με Μίλαν και Φιορεντίνα αντίστοιχα, με τους "Γρύπες" κόντρα στην Έμπολι στο Λουίτζι Φεράρι και οι "Μπλέ" εκτός έδρας με την Ουντινέζε. 2-1 το τελικό σκορ για την Τζένοα με σκόρερς τους Πιατέκ και Κουαμέ στο 6' και το 18' του πρώτου μέρους, ουσιαστικά με τους Ατζούρι να μειώνουν με τον Μράζ στο 90'+3', ενώ το γκολ της ήττας για την Σαμπντόρια το σημείωσε ο Ντε Πολ στο 9ο λεπτό.

Σόκ υπέστη η ομάδα του Σπαλέτι απ'την ομάδα του Ματζάρι στο Τζιουζέπε Μεάτσα, κάνοντας την υπέρβαση φέρνοντας ανάποδα όλο το παιχνίδι αρχικά με τον Μπελότι στο 55' και 13 λεπτά μετά με τον Μειτέ να βάζει την υπογραφή του στην ισοφάριση των Ταύρων σε 2-2. Ο φιναλίστ με την Κροατία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Ιβάν Πέρισιτς, στο 6ο λεπτό έκανε το 1-0 και ο Ντε Βρίχ στο 32' το 2-0 για τους Νερατζούρι στην πρώτη απώλεια βαθμών της.

Το ματς όπου έκλεισε την παρτίδα, Ρόμα και Αταλάντα ήταν προφανώς με το μυαλό τους στις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις (Οι Ρωμαίοι περιμένουν την κλήρωση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ την Πέμπτη το απόγευμα και η Αταλάντα την ίδια μέρα την ρεβάνς με την Κοπεγχάγη), παρόλα αυτά πρόσφεραν στο κοινό 6 γκολ! Ο Παστόρε με τακουνάκι έγραψε το 1-0 στο 6', και έπειτα άρχισε ο καταιγισμός των γκολ απ'την "Αταλάντη". Καστάνιε στο 19', Ριγκόνι στο 22' και ξανά Ριγκόνι στο 38' δίνει το ευρύ προβάδισμα στην ομάδα του με 3-1, δίνοντας ανακούφιση στον Γκασπερίνι, όμως ο Φλορένζι στο 60' και ο Μανωλάς στο 83' γλίτωσαν τους Ρωμαίους από μια ολική καταστροφή. Δεύτερο θετικό αποτέλεσμα για την Ρόμα, που σκαρφαλώνει στην 5η θέση με 4 βαθμούς έπειτα από την νίκη της με την Τορίνο την περασμένη αγωνιστική το προηγούμενο Σαββατοκύριακο.