''Βιρτουόζος'' στο...Μπουζούκη!

Ο Παναθηναικός των χιλίων προβλημάτων έπαιξε για την φανέλα και την ιστορία του στην Ξάνθη, έδειξε τρομερό χαρακτήρα και αξιοζήλευτη προσήλωση στο πλάνο και πήρε το πολυπόθητο διπλό στην ακριτική πόλη με καταπληκτικό γκολ του Μπουζούκη...
Με αυτή τη νίκη οι ''πράσινοι'' ανέβηκαν στους -3 βαθμούς, βελτιώνοντας την εικόνα τους στη βαθμολογία από το αρχικό -6 που τους έχει επιβληθεί από την ΕΠΟ.
Γράφει ο Αντώνης Παναγόπουλος

A' Ημίχρονο:

Στο πρώτο μέρος το ''τριφύλλι'' έδειξε καλή αγωνιστική νοοτροπία, απέναντι στους ''ακρίτες'' , οι οποίοι πέραν μιας-δύο επικίνδυνων επισκέψεων στα ''καρέ'' του Σωκράτη Διούδη, δεν μπόρεσαν να φανούν περαιτέρω απειλητικοί. Η μεγάλη φάση ανήκε στην ομάδα του Γιώργου Δώνη, όπου στο 12ο λεπτό έφτασε μια ανάσα από το 0-1, ωστόσο η κεφαλιά του αφύλαχτου Μουνιέ έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία του Ζίβκοβιτς...Από εκεί και πέρα ο Παναθηναικός έδειχνε πιο ορεξάτος, ωστόσο οι καλές επιθετικές προσπάθειες των Χατζηγιοβάννη, Μουνιέ και Μπουζούκη έμεναν ημιτελείς!

Β' Ημίχρονο:

Ίδια εικόνα είχαμε και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την Ξάνθη να κερδίζει μερικά μέτρα και να απειλεί με ωραίο σουτ του Καντά στο 60'. Tα πράγματα άλλαξαν στο 68ο λεπτό με το εκπληκτικό γκολ από τον Μπουζούκη. Ο Ζίβκοβιτς σε πρώτο χρόνο απομάκρυνε στο τετ-α-τετ του Χατζηγιοβάννη, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Μπουζούκης σκόραρε με τρομερό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή στο 68'. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σιλά στον Χατζηγιοβάννη, σε μια φάση που υπάρχει μεν επαφή, ωστόσο ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Παναθηναικού φάνηκε να πέφτει εύκολα... Το πρόβλημα με το φωτισμό δεν επηρέασε το ''τριφύλλι'', το οποίο μετά τη διακοπή έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες, όμως ο Εμανουηλίδης νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς σε δύο κλασσικά τετ-α-τετ...Τελευταία πράξη του ματς ήταν η κόκκινη κάρτα στον Ντουρίσκεβιτς για χτύπημα εκτός φάσης στον Οικονόμου, στο τελευταίο λεπτό των καθύστερησεων!

Ξάνθη ( Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Καμαρά, Κασάδο, Σιλά, Γέντρισεκ, Φλίσκας, Κίκε, Κάστρο, Ντουρίσκεβιτς, Ντε Λούκας, Μπαξεβανίδης

Παναθηναικός (Δώνης): Διούδης, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάννης, Καμπετσής, Μουνιέ

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)
4ος: Κοτσάνης (Δράμας)