Στους 8 η Ουρουγουάη με σούπερ El Matador!

Η Ουρουγουαη είναι η αντιμέτωπος της Γαλλίας στην φάση των 8 του Παγκόσμιου Κυπέλλου αφού επικράτησε της Πορτογαλίας με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Έντισον Καβανι.

Οι «σκληροτράχηλοι» Ουρουγουανοί επικράτησαν κατά κράτος της Πορτογαλίας και δίκαια βρίσκονται στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.Ο Έντισον Καβανι σκόραρε με το καλημέρα για τους-τυπικά-γηπεδούχους,δίνοντας προβάδισμα στην χώρα του.Το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλισε συντηρητικά και για τις δυο ομάδες.Στο δεύτερο μέρος και οι δυο ομάδες «μπήκαν» πιο δυνατά στο παιχνίδι με τον Πέπε να γράφει το 1-1 με κεφάλια στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.Το ματς είχε έρθει στα ίσια όταν ο El Matador σκόραρε και πάλι με πανέμορφο σουτ στο 62’ για να στείλει την χώρα του στους 8 του Μουντιάλ.Ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού δυστυχώς αποχώρησε στο 74’ λόγω θλάσης.Η Ουρουγουάη θα κληθεί να αντιμετωπίσει τους Γάλλους στη φάση των 8 της διοργάνωσης,στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι έως τώρα.