Κροατική ραψωδία, 2-0 την Νιγηρία

Στο δεύτερο ματς του 4ου ομίλου η Κροατία αντιμετώπισε την Νιγηρία. Στο χορτάρι είδαμε να ξεδιπλώνονται 2 διαφορετικές ποδοσφαιρικές φιλοσοφίες.
Αυτή των Κροατών, που βασίστηκαν στην τεχνική τους, στην εμπειρία τους και στην υψηλή κλάση κάποιων παικτών τους και της Νιγηρίας, η οποία βασίστηκε στη δύναμη και την ταχύτητα των παικτών της.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κροατία υπερείχε της Νιγηρίας και κατάφερε να προηγηθεί στο 32ο λεπτό με κεφαλιά του Mandzukic η οποία κοντραρε στον Etembo και κατέληξε στα δίχτυα. Οι Νιγηριανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες πίεσαν ψηλά κατορθώνοντας με αυτόν τον τρόπο να μην αφήσουν τους αντιπάλους τους να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Από μια στημένη φάση μάλιστα, ο Mandzukic κέρδισε πέναλτι και ο Modric με ωραία εκτέλεση έγραψε το 2-0. Από εκεί και μετά με σωστή διαχείριση έφτασαν στην νίκη και τέθηκαν επικεφαλείς του ομίλου.