Σχέδον...πρωταθλήτρια Πλατανιάς - ΑΕΚ 0-1

Ο Πλατανιάς υποδέχτηκε την ΑΕΚ για το πλαίσιο της  27ης αγωνιστικής
του πρωταθλήματος.Η Ένωση  επικράτησε με 1-0 με τέρμα που διαμορφώθηκε από τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλου στο 38ο λεπτό.Έτσι έφτασε στους 60 βαθμούς και οδεύει όπως όλα δείχνουν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Παιχνίδι κατοχής από την ΑΕΚ,στην άμυνα παρέμεινε προσηλωμένος ο Πλατανιάς
Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας πολλές ευκαιρίες στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα.Στο 4ο λεπτό ο Μπακάκης σέντραρε για τον Τσιγκρίνσκι ο οποίος έστειλε άουτ την μπάλα με κεφαλιά.Πρώτη φάση για τον Πλατανιά έγινε στο 30ο λεπτό το  διαγώνιο σουτ από τον Κασάλιτσα  μπλοκαρίστικε πό τον Τσιντώντα.Στο 39ο λεπτό ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος σκόραρε για την Ένωση μετά την κάθετη πάσα του Αραούχο πραγματοποίησε την προβολή προλαβαίνοντας την έξοδο του Κλιάιτς.Στο 44ο λεπτό μετά από συνεργασία Λόπες-Χριστοδουλόπουλου η μπάλα φτάνει στον Μπακασέτας ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλιάιτς.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μέρος.
Στο δεύτερο ημίχρονο είχε την μπάλα στην κατοχή της η ΑΕΚ όπως και στο πρώτο,ενώ ο Πλατανιάς αμύνονταν.Στο 55ο λεπτό ο σκόρερ του αγώνα,Χριστοδουλόπουλος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Γκάλο.Στο 65ο  λεπτό ο Πλατανιάς απείλησε όταν ο   Ντικαμονά προωθείται, επιχείρησε  και το σουτ εκτός περιοχής, ο Τσιντώτας με το ένα χέρι απομάκρυνε εντυπωσιακά.Ο Χιμένεθ βλέποντας ότι η ΑΕΚ αν και έχει κατοχή δεν μπορεί να απειλήσει τον Πλατανιά, έβαλε στην μεσαία γραμμή τον Αιντάρεβιτς και έβγαλε τον Μασούντ.Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο έγινε με τον Λαμπρόπουλο στο 84ο λεπτό ο οποίος ύστερα από κόρνερ σούταρε με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ.Στο 88ο λεπτό εκτέλεσε φάουλ ο Αϊντάρεβιτς, ο Λαμπρόπουλος έπιασε την κεφαλιά στην κίνηση, η μπάλα όμως  πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Κλιάιτς.Δεν άλλαξει κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ να παίρνει σημαντική νίκη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.