Να τοι οι...πρωταθλητές ! ΑΕΚ-Πανιώνιος 1-0

Πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ κατάφερε να πάρει την νίκη η ΑΕΚ απέναντι στον Πανιώνιο των ... 0 τελικών προσπαθειών!
Έτσι, οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την ήττα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη και πλέον κάνουν όνειρα για τον τίτλο.

Α' Ημίχρονο

Στο 7' ο Λιβάια σουτάρει αλλά ο Κότνικ διώχνει σε κόρνερ.Τρία λεπτά αργότερα πάλι ο Κροάτης απειλεί , όμως ο πορτιέρο του Πανιωνίου διώχνει με γροθιές, στην επαναφορά ο Αραούχο κάνει κεφαλιά, πάλι όμως το γκολ δεν έρχεται.Στο 21' ο Γκάλο σεντράρει από τα δεξιά, ο Λιβάγια έπιασε την κεφαλιά και κάνει το 1-0 .Λίγο έλειψε στο 25' ο Πανιώνιος να δεχθεί και δεύτερο γκολ , όταν ο Αραούχο σε τετ-α-τετ πλασάρει με τον Κότνικ να διώχνει αρχικά αλλά όχι τόσο καλά , δίνοντας την ευκαιρία στον Αργεντίνο να κάνει ψαλιδάκι , με τον Βλάχο εν τέλει να διώχνει πάνω στην γραμμή.Στο 39' ο Μπακασέτας πιάνει ένα ωραίο σουτ από μακρινή απόσταση , η μπάλα λίγο άουτ.Ο Πανιώνιος προσπάθησε προς το τέλος του ημιχρόνου να κάνει αισθητή την παρουσία του,ωστόσο τα μέτρα που πήρε δεν τα αξιοποίησε και έτσι οι 12-0 τελικές φάσεις υπέρ της Ένωσης ήταν αυτές που καταγράφηκαν στα πρώτα 45'.

Ίδια εικόνα, με την ΑΕΚ να απειλεί και τον Πανιώνιο να προσπαθεί να αντιδράσει , χωρίς κανένα ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Σίγουρα οι κιτρινόμαυροι έχουν ρίξει λίγο τους ρυθμούς τους συγκριτικά με το πρώτο 45λεπτο.Πρώτη τελική στο 78' με τον Μπακασέτα να εκτελεί φάουλ εκπληκτικά από πολύ μακριά, η πάλα όμως λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Διπλή ευκαιρία στο 86' με τον Μπακασέτα να εκτελεί πάλι φάουλ απευθείας, ο Κότνικ διώχνει , στο ριμπάουντ ο Κονέ πλασάρει , σε κόρνερ πάλι ο πορτιέρο του Πανιωνίου.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Λόπες, Γαλανόπουλος (88' Αϊντάρεβιτς), Κονέ, Λιβάγια (69' Μπακάκης), Χριστοδουλόπουλος (64' Μασούντ), Μπακασέτας, Αραούχο

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου (65' Μπραχιμί), Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Πινιώτης (72' Γεσίλ), Σαββίδης, Σαραμαντάς, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (82' Βουκελάτος)