Το καθάρισε σε 3 λεπτά,Κέρκυρα - Ολυμπιακός 1-3

Η Κέρκυρα των πολλών απουσιών υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό
στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και στα δύο ημίχρονα με την Κέρκυρα να προηγείται στο  ημίχρονο με το γκολ του Γρομητσάρη.Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο μεταμορφωμένος στο ματς Ολυμπιακός πέτυχε 3 γκολ τα δύο μάλιστα από τις αλλαγές του Τζούτζεβιτς στο 65ο λεπτό και Μάριν στο 68ο λεπτό ισοφάρισε ο  Σισέ στο 47ο λεπτό.Έτσι,ο Ολυμπιακός είναι στους 23 βαθμούς ξεπερνώντας τον ΠΑΟΚ που είναι στους 22 βαθμούς.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Προσπάθησε να βρει κενούς χώρους ο Ολυμπιακός,πιο απειλητική και ψυχωμένη η Κέρκυρα
Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να έχει την μπάλα και να προσπάθεια να δημιουργεί ευκαιρίες που θα του επιτρέψουν να προηγηθεί από πολύ νωρίς στο ματς.Όχι μόνο αυτό δεν έγινε,αλλά η Κέρκυρα είχε την πρώτη τελική στον αγώνα με το σουτ του Αρτυματά στο 14ο λεπτό να περνά πάνω από τα δοκάρια του Προτό.Ο Ολυμπιακός έκανε  πολλαπλά λάθη στην μεσαία γραμμή και το πλήρωσε.Σε μία στημένη φάση ο Επστάιν βρίσκει το Ιωάννου ο οποίος κάνει κεφαλιά πάσα στον Γρομίτσαρη που με σουτ αιφνιδίασε τον Πρότο και διαμόρφωσε το 1-0 πολύ νωρίς στο ματς.Μετά από το γκολ ο Ολυμπιακός ήθελε να αντιδράσει από την άλλη η Κέρκυρα προσπαθούσε να παίζει  με αντεπιθέσεις ώστε να κάνει μία αξιοσημείωτη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της.Αυτή έγινε στο 37ο λεπτό όταν ο Παμλίδης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πρότο αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά με αποτέλεσμα ο Προτό να αποκρούσει.Η πιο μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού έγινε στο 25ο λεπτό σε ένα σουτ του Κώστα Φορτούνη μετά από πάσα του Ταχτσίδη,το οποίο απέκρουσε ο Σπίνουλας προ κενής εστίας.Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου σημαδεύτηκαν από προσωπικές αψιμαχίες του  Eλαμπντελαουί με τον Επστάιν, με το σκορ να παραμένει στο 1-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Γκολ με το καλημέρα ο Ολυμπιακός,ανήμπορη να αντιδράσει η Κέρκυρα
Ο Τάκης Λεμονής προχώρησε σε  2 αλλαγές στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου που θα αποδειχτούν κομβικές για την εξέλιξη του ματς.Ο Ταχτσίδης και ο Πάρντο αντικαταστάθηκαν από τους Μάριν και Τζούτζεβιτς αντίστοιχα.Στο 47ο λεπτό μετά από κεφαλιά πάσα του Μποτία ο Σίσε βρέθηκε  στην καρδιά της άμυνας της Κέρκυρας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Στο 49ο λεπτό  ο Φορτούνης απείλησε  από φάουλ η μπάλα  πέρασε το τείχος όχι όμως τον Γιαννακόπουλο που απομάκρυνε.Στο αμέσως επόμενο κόρνερ ο Τζούτζεβιτς σούταρε στην κίνηση και πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ διπλασιάζόντας τα τέρματα για τον Ολυμπιακό.Στο 68ο λεπτό ο Μάριν πήρε την μπάλα από τον Τζούτζεβιτς  σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γιαννακόπουλου.Η απάντηση της Κέρκυρας ήρθε με το σουτ του Ντιόγκο το οποίο απέκρουσε ο Προτό.Ο Τζούτζεβιτς στο 76ο λεπτό   επιχείρησε να σουτάρει με ψαλιδάκι  το οποίο κατέληξε άουτ.Στο 86ο λεπτό η τελευταία καλή φάση της Κέρκυρας ήταν στο 86ο λεπτό με το σουτ του Μπάουμαν που πέρασε άουτ.Στο 90ο λεπτό ο Σεμπά πραγματοποίησε ένα σουτ  ο Γιαννακόπουλος όμως αντέδρασε υποδειγματικά και απομάκρυνε σε κόρνερ.Ο Ολυμπιακός με αυτήν την νίκη έφτασε τους 23 βαθμούς και είναι προσωρινά πρώτος.
ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΆΔΩΝ:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Α. Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς, Κρητικός, Γεωργίου, Παμλίδης, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν, Γρομητσάρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Πάρντο, Φορτούνης, Σεμπά, Ανσαριφάρντ.