Με ηγέτη τον Γέντρισεκ, η Ξάνθη 2-0 τον Πανιώνιο

Η Ξάνθη υποδέκτηκε τον Πανιώνιο για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος
.Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 2-0 με δύο γκολ του Γέντρισεκ σε κάθε ημίχρονο.Έτσι η Ξάνθη προσπέρασε τον Πανιώνιο και είναι στην 5η θέση με 16 βαθμούς.Για τους γηπεδούχους εκτός αποστολής έμεινε τελευταία στιγμή ο Παναγιώτης Τριάδης. Υπέστη ρήξη μηνίσκου πριν από δύο ημέρες, τελικά θα υποβληθεί σε αρθροσκόπηση και θα μείνει εκτός προπονήσεων για ένα μήνα.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 6ο λεπτό για τον Πανιώνιο όταν  ο Σπιριντόνοβιτς προσπαθεί με σουτ πίσω από το κέντρο να αιφνιδιάσει τον Ζίβκοβιτς ,καθώς ο γκολκίπερ της Ξάνθης ήταν εκτός εστίας  η μπάλα πέρασε  λίγο έξω.Στο 14ο λεπτό για την ομάδα της Ξάνθης είχαμε αναγκαστική αλλάγη του Μπρίτο,στην θέση του πέρασε ο Ρότσε.Ο Πανιώνιος έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία του στα καρέ του Ζίβκοβιτς στο 20ο λεπτό όταν ο Χατζισαφί έδωσε στον Λάμπρου, ο οποίος ελίσσεται ανενόχλητος έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, έκανε το σουτ και ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε.
Η αντίδραση της Ξάνθης στην πίεση των φιλοξενούμενων ήταν το γκολ του  Γέντρισεκ στο 23ο λεπτό όταν μετά από ωραία του ενέργεια έβαλε  πλάτη τον Οικονόμου  και με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κότνικ.Το παιχνίδι της Ξάνθης ήταν ξεκάθαρο,ήθελε με κάθετες πάσες να βρει τον Γέντρισεκ  σε θέση βολής όπως έγινε και στην φάση του 34ο λεπτού όταν ο Σλοβάκος φορ πλάσαρε σε τετ α τετ με τον Κότνικ άλλα ο γκολκίπερ του Πανιωνίου αυτήν την φορά τον κέρδισε.Μέχρι την ανάπαυλα δεν είχαμε αξιοσημείωτες ευκαιρίες με αποτέλεσμα, το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το 2-0 της Ξάνθης στο 61ο λεπτό και ταυτόχρονα το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γέντρισεκ.Ο Σλοβάκος αφου υποδέχτηκε υπέροχη κάθετη πάσα από τον Λουσέρο σούταρε από πλάγια θέση  τον Κότνικ διπλασιαζόντας τα τέρματα για την ακριτική ομάδα.Προς το τέλος του αγώνα είχαμε αρκετά νεύρα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων με τον Αρετόπουλο να δείχνει  απευθείας κόκκινη σε χτύπημα του Οικονόμου στο Μασάδο αφήνοντας τον Πανιώνιο με δέκα παίχτες.Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι, με την Ξάνθη να παίρνει σημαντικό τρίποντο για την συνεχεία και τον Πανιώνιο να μένει στην 6η θέση με 15 βαθμούς.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
Ξάνθη: Μίλαν Ράσταβατς: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Κασάδο, Μεχία, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μπρίτο, Κίκε και Γέντρισεκ.
Πανιώνιος: Κότνικ, Βλάχο, Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης, Μασούντ, Λάμπρου, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας.