Κυρίαρχη και αποτελεσματική η Ίντερ, 3-0 την Φιορεντίνα

Στην πρεμιέρα του Ιταλικού Πρωταθλήματος η Ίντερ υποδέκτηκε
την Φιορεντίνα όπου και επικράτησε 3-0.Το σκορ διαμορφώθηκε μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με το εύστοχο πέναλτι του Μαούρο Ικάρντι.Η Ίντερ δείχνοντας την κυριαρχία της στα πρώτα λεπτά, οδηγήθηκε σε δεύτερο τέρμα με κεφάλια  του Ικάρντι από ασσίστ του Περίσιτς στο 15ο λεπτό.Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Περίσιτς μετά από σέντρα του Μάριο κάνοντας το 3-0 στο 79ο λεπτό  σφραγίζοντας μία σημαντική νίκη της ομάδας του ενόψει της συνέχειας του Ιταλικού Πρωταθλήματος.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους,την κατοχή της μπάλας την πήρε η Ίντερ και πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά ο Αστορί της Φιορεντίνα προσπάθησε να κλέψει την μπάλα με ένα καθαρό τάκλιν από τον Ίκαρντι άλλα τον χτύπησε στα πόδια, ο διαιτητής χωρίς δεύτερη σκέψη καταλόγισε πέναλτι το οποίο ανάλαβε και εκτέλεσε εύστοχα αυτός που το κέρδισε, ο Μάουρο Ίκαρντι.Μετά από το γκολ το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό με την Ίντερ να είναι πάλι αυτή που απειλεί περισσότερο την εστία του Σπορτιέλλο με  δύο σουτ του Βεσίνο τα οποία όμως πέρασαν άουτ.Τελικά πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα πάλι από τον Ίκαρντι αυτήν την φορά με το κεφάλι εκμεταλεύομενος  την σέντρα του Πέρισιτς.Δύο λεπτά αργότερα ο Ίκαρντι πάσαρε στο Μπρόσοβιτς ο οποίος έκανε ένα καλό σουτ το οποίο όμως έδιωξε ο Σπορτιέλλο.Η απάντηση της Φιορεντίνα δεν άργησε να έρθει με τον Ευσσέρικ να σεντράρει και τον Σιμεόνε να πραγματοποιεί την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Χαντανόβιτς σε μία εκπληκτική εξ επαφής απόκρουση.Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε από την Ίντερ όταν σε μία στιγμή αδράνειας της άμυνας της Φιορεντίνας  ο Ίκαρντι βρέθηκε τετ α τετ με τον Σπορτιέλλο ο οποίος όμως μάζεψε την μπάλα πριν καταφέρει ο Ίκαρντι να πλασάρει και να πετύχει χατ-τρικ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτού.

B'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως και το πρώτο με την Ίντερ να ελέγχει το παιχνίδι και να πραγματοποιεί την πρώτη ευκαιρία στο 46ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Καντρέβα ο Ικάρντι κάνει το σουτ όμως απομακρύνει σε κόρνερ ο Σπορτιέλλο.Μετά από αυτή την φάση ο ρυθμός του ματς έπεσε για ένα δεκάλεπτο και επανήλθε όταν ο  Πιόλι αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την Φιορεντίνα με δύο αλλαγές του Σιμεόνε και του Μπενάσι να αντικαθιστούνται από τους Χριστοφόρο και Μπαμπακάρ αντίστοιχα.Στο 60ο λεπτό ο αρχηγός της Φιορεντίνα Αστόρι έκανε κεφαλιά όμως πέρασε ελάχιστα άουτ,Η απάντησε από την Ίντερ ήρθε από τον Πέρισιτς ο οποίος βρήκε λίγο χώρο εκτέλεσε με την μπάλα όμως να περνάει άουτ.Στο 69ο λεπτό ο Μπαμπακάρ επιχείρησε ένα ωραίο συρτό σουτ με τον Χαντάνοβιτς για ακόμη μία φορά να είναι εκεί που χρειάζεται και να διώχνει σε κόρνερ.Στο 74ο λεπτό με μία οργανωμένη αντεπίθεση ο Ίκαρντι δίνει πάσα στον Γκαλιαρντινί ο οποίος έκανε ένα άσχημο σουτ το οποίο κατέληξε πάνω από την εστία.Η μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ανήκει στην Φιορεντίνα όταν μετά από κόρνερ ο Βερετούτ πραγματοποίησε ένα σουτ φωτοβολίδα το οποίο τράνταξε το δοκάρι του Χαντάνοβιτς.Στο 79ο λεπτό  η Ίντερ κατάφερε με μία μόνο ευκαιρία να φτάσει στο 3ο γκολ με μία γλυκιά σέντρα του Ζοάο Μαρίο  στον Περίσιτς ο οποίος έκανε την κεφάλια που κατέληξε στο βάθος της εστίας του Σπορτιέλλο.Η τελευταία ευκαιρία στον αγώνα έρχεται από τον Ικάρντι στο 85ο λεπτό  επιχείρησε ένα σουτ εντός εστίας όμως ο Σπορτιέλλο πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα και δεν επέτρεψε να κάνει το χατ-τρικ ο φορ της Ίντερ.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:
ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ'Αμπρόζιο, Μιράντα, Σκρίνιαρ, Ναγκατόμο, Βεσίνο, Μπόρχα Βαλέρο, Μπρόζοβιτς, Καντρέβα, Πέρισιτς, Ικάρντι.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Σπορτιέλο, Τόμοβιτς, Βίτορ Ούγκο, Αστόρι, Ολιβέρα, Κάρλος Σάντσες, Μπενάσι, Βερετού, Ζιλ Ντίας, Ισερίκ, Χιοβάνι Σιμεόνε.