"50ρα" ο Γκόρντον, από το κακό στο χειρότερο οι Τίμπεργουλβς

Έξι παιχνίδια είχε η χθεσινή αγωνιστική με τα περισσότερα να είναι ντέρμπι και να κρίνονται στο τέλος.
Στην Ούτα οι Τζαζ αντιμετώπισαν τους Ρόκετς οι οποίοι χωρίς τους Γουέστμπρουκ και Χάρντεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 117-126. Εκπληκτικός ο Γκόρντον με ρεκόρ καριέρας 50 πόντων ενώ για τους Τζαζ ο Μίτσελ με 36 και ο Μπογκντάνοβιτς με 30 ήταν οι κορυφαίοι των ηττημένων.

Σημαντική νίκη πήραν οι Μπουλς επί των Σπερς με 110-109. Και οι 2 ομάδες όντας στην 9η θέση ήθελαν τη νίκη για να είναι πιο κοντά στην οχτάδα και τελικά το πέτυχαν οι "ταύροι" έχοντας τον Λα Βιν σε μεγάλη μέρα καθώς πέτυχε 23 πόντους με 14 απ' αυτούς να είναι στην 4η περίοδο βάζοντας και κάποια κρίσιμα σουτ. Οι προσπάθειες των Ντε Ρόζαν (36π-10ρ) και Μίλις (23π) δεν έφτασαν εν τέλει.

Άλλη μια ήττα για τους Τίμπεργουλβς αυτή τη φορά από τους Κίνγκς στην παράταση με 129-133 (κ.δ. 119-119). Μεγάλη εμφάνιση από τον Χίλντ με 42 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Γουίγκινς με 36 και ο Κόβινγκτον με 24 ήταν οι κορυφαίοι των "λύκων".

Το "τρένο" της Οκλαχόμα σταμάτησαν οι Μάβερικς καθώς επικράτησαν εκτός έδρας με 97-107. Ο Ντόνσιτς είχε 29 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ για τους Θάντερ που δεν είχαν τον Κρις Πολ , ο Ντένις Σρόντερ ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους .

Αγνοούν την λέξη ήττα οι Χιτ από ανατολικές ομάδες εντός έδρας. Τελευταίο θύμα οι Ορλάντο Μάτζικ καθώς έχασαν με 113-92. Ο Αντεμπαγιό ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με τριπλ νταμπλ καθώς μέτρησε 20 πόντους 10 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Νίκη ψυχολογίας για τους Κάβς που έφυγαν με το διπλό από το Ντιτρόιτ και τους Πίστονς με σκορ 100-115. Σέξτον, Λοβ και Τόμσον συνεργάστηκαν για 60 πόντους(23-20-17) και έτσι οι "πολεμιστές" νίκησαν τους Πίστονς που έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διεκδικήσουν την 8η θέση και την είσοδο στα πλέι οφ.

Σημαντικό να αναφερθεί ότι όλες οι ομάδες τίμησαν τον Κόμπι για άλλη μια φορά.