Κλώτσησε την ευκαιρία η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα του Ολυμπιακού,ξεχνώντας τον καλό της εαυτό στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης,παίζοντας νωθρό ποδόσφαιρο με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-0.Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά και για τις δύο ομάδες οι οποίες είχαν από μία τελική η κάθε μία.Η κιτρινόμαυροι έψαχναν τα πατήματα τους,κυκλοφορούσαν την μπάλα χωρίς ωστόσο να μπορούν να μετουσιώσουν το 58% της κατοχής που είχαν σε γκολ ή έστω σε τελικές προσπάθειες.

Ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να σκοράρει δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μουνάφο(47').Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει υπό τις οδηγίες του Μανώλο Χιμένεθ παρ'όλα αυτά οι παίκτες της έμοιαζαν να..έχουν μείνει στο ΟΑΚΑ και την ανατροπή επί του Ολυμπιακού.Οι Αρκάδες ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή στο δεύτερο μέρος έχοντας 4 τελικές έναντι 1 της Ένωσης.Το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει με τον Μανιά στο 81' να "τελειώνει" το παιχνίδι.

Απογοητευτική εμφάνιση για την ΑΕΚ η οποία μετά το 0-1 του Ατρόμητου στο Καραϊσκάκη είχε την ευκαιρία να ξεφύγει στο +8 από τον Ολυμπιακό εξασφαλίζοντας έτσι ένα σημαντικό αβαντάζ για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.Ο Αστέρας Τρίπολης από την άλλη,έδειξε το πρόσωπο που αναζητούσε τόσο καιρό έχοντας την στήριξη του κόσμου του στο κατάμεστο Θ.Κολοκοτρώνης!