NBA: Γεμάτη θέαμα η τελευταία μέρα πριν το All-Star

Ίσως το καλύτερο παιχνίδι της βραδιάς που είχε 13 παιχνίδια ήταν και το τελευταίο, αυτό ανάμεσα στους Γουόριορς και τους Κλίπερς.

Στο Σαν Φρανσίσκο, οι καυτοί Γουόριορς, που μετρούσαν σερί 5 νικών, αντιμετώπισαν τους εξαιρετικούς Κλίπερς, από τους οποίους απουσίαζε ο Καουάι Λέοναρντ. Οι "πολεμιστές" είχαν τα ηνία του αγώνα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με ένα φαινομενικά ασφαλές προβάδισμα 11 πόντων. Όμως, οι Κλίπερς, που είναι πολύ καλοί για να πεθάνουν, πάλεψαν και πήραν το προβάδισμα μετά από πολλή ώρα στον αγώνα, με ένα τρίποντο του Νόρμαν Πάουελ(21π), με 3:22 να απομένουν στην τέταρτη περίοδο. Παρά τις προσπάθειες των Στέφεν Κάρι (41π) και του νεαρού Μπράντιν Ποτζέμσκι (25π, 5/5 τρίποντα), η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 130-125 υπέρ των Κλίπερς, που είχαν μπροστάριδες τους Τζέιμς Χάρντεν (26 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Πολ Τζόρτζ (24 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Σε ένα άλλο στιγμιότυπο της βραδιάς, ο Σερβο-Ισραηλινός παίκτης των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς Ντένι Αβντίγια, γνωστός στα ευρωπαϊκά γήπεδα από το πέρασμα του στην Μακάμπι Τελ Αβίβ(2017-2020), έκανε το παιχνίδι της καριέρας του, καθώς στην ήττα της ομάδας του από τους σαφώς ανώτερους Πέλικανς μέτρησε 43 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 6/10 τρίποντα και 15 ριπάουντ.

Άλλα σημαντικά παιχνίδια της βραδιάς ήταν η νίκη των Λέικερς, χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς, επί των Γιούτα Τζαζ, με σκορ 138-122, επεκτίνοντας έτσι τη μεταξύ τους διαφορά στην κατάταξη της περιφέρειας. Άξια αναφοράς είναι επίσης και η ταπεινωτική ήττα των Νέτς από τους Σέλτικς, με το τελικο σκόρ να γράφει 136-86.