Προβάδισμα για την Λάτσιο,δεύτερη σερί ήττα για τους Βαυαρούς!

Η Λάτσιο του Μαουρίσιο Σάρι κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι σε μία Μπαγερν που δεν έπειθε και πλέον έχει ένα προβάδισμα ενός γκολ ενόψει του επαναληπτικού.Η Πάρι έκανε το καθήκον της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 2-0 την Σοσιεδάδ ενώ Σίτυ και Ρεάλ επιβλήθηκαν εκτός έδρας σε Λειψία και Κοπεγχάγη αντίστοιχα το βράδυ της Τρίτης.

Kοπενχάγη-Μάντσεστερ Σίτυ 1-3

Δεν αγχώθηκε η Σίτυ και καθάρισε τον αγώνα

Η Μάντσεστερ Σίτυ προηγήθηκε με τον Κέβιν ντε Mπρούινε όμως ισοφαρίστηκε μετά από την λάθος πάσα του Έντερσον ο Mάνσον που βρήκε χώρο και στόχευσε πετυχημένα το δεξί παραθυράκι της εστίας του Έντερσον.Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο η πάσα του Ντε Μπρούινε κόντραρε κατέληξε στον Μπερνάντο Σίλβα που με ένα εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Γκραβάρα για να κάνει το 1-2.Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτυ δεν άλλαξε προσανατολισμό έμεινε ψηλά στο γήπεδο και δεν επέστρεψε στους Δάνους να κάνουν το παιχνίδι τους.Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φόντεν διαμόρφωσε το 1-3 κλειδώνοντας την νίκη και κάνοντας ευκολότερη την δουλειά για την Σίτυ ενόψει του επαναληπτικού, ο Χάαλαντ λίγο έλλειψε να σκοράρει αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι.Εξαιρετικό ματς από τον τερματοφύλακα της Κοπεγχάγης Γκραβάρα.Ο επαναληπτικός έχει οριστεί για τις 6 Μαρτίου.

Λειψία-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Την λύτρωσε με εντυπωσιακό τέρμα ο Μπραχίμ Ντίαζ

Δυναμικά μπήκε η Λειψία προηγήθηκε με κεφαλιά του Σέσκου όμως το γκολ δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη του VAR.Η Ρεάλ  ευτύχησε να προηγηθεί με την προσωπική ενέργεια του Μπραχίμ Ντίαζ προσπέρασε πολλούς παίκτες και νίκησε τον Γκουλάσκι βάζοντας την Ρεάλ μπροστά στο σκορ.Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λούνιν που έδωσε την Ρεάλ σε κρίσιμες καταστάσεις ανασταλτικά.Στο 71ο λεπτό ο Βινίσιους σε δύσκολο σουτ η μπάλα βρήκε  στο δοκάρι.

Λάτσιο- Μπάγερν Μονάχου 1-0

Έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση

Παρόλο που η Μπάγερν έκανε ευκαιρίες με καλές συνεργασίες στην επίθεση η Λάτσιο προηγήθηκε με γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 69o λεπτό μετά από λανθασμένο και επικίνδυνο μαρκάρισμα του Ουπαμεκανό ο οποίος πήρε κόκκινη κάρτα καθώς ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι.Η Μπάγερν απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας όπως εκτός εστίας κατέληξε και το σουτ του Κίμιχ στο πρώτο ημίχρονο.Στις 5 Μαρτίου ο επαναληπτικός αγώνας ενώ η Λάτσιο για το πρωτάθλημα αναμετριέται με την Μπολόνια σε 3 μέρες.Η Μπάγερν μετά από την ήττες στο πρωτάθλημα και στην   Ευρώπη θα παίξει με την Μπόχουμ εκτός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 Ρεάλ Σοσιεδάδ

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο

Μετά από μία μέτρια εμφάνιση στο πρώτο μέρος η Πάρι βρήκε την λύση στο δεύτερο.Αρχικά προηγήθηκε με προβολή του Εμπαπέ και στην συνέχεια με μία ωραία επέλαση στην περιοχή ο Μπαρκόλα επισφράγισε την νίκη και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει συνέχειας.Από ένα δοκάρι και οι δύο ομάδες με Εμπάπε και Μερίνο.Για τις ανάγκες του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσουν τις Ναντ και Μαγιόρκα αντίστοιχα.