Απογοήτευση και αποκλεισμός,ΠΑΟΚ - ΜΠΑΤΕ 1-3

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε την Μπάτε Μπορίσοφ για την τελευταία αγωνιστική
των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και ηττήθηκε  με 1-3 ως αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την φάση των 32 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
Αν και στην αρχή του ματς ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, η ομάδα που πέτυχε το γκολ ήταν η ΜΠΑΤΕ.Στο 18ο λεπτό σε μία σέντρα ο Σκάβις μέσα στην περιοχή έσπρωξε με το στήθος την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το 0-1.Από την στιγμή του γκολ η μπάτε έχασε ευκαιρίες για να πραγματοποιήσει το 0-2.Στο 41ο λεπτό από μαρκάρισμα ο Στασάγεβιτς κέρδισε πέναλτι.Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Σιγκνεβιτς όπου και ευστόχησε για το 0-2.Λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης μετά από μία αντεπίθεση στα αριστερά πλασάρει εύστοχα για το 0-3.Στο 59ο λεπτό ο ΠΑΟΚ μείωσε το σκορ με τέρμα του Πρίγιοβιτς μετά από μία παράλληλη μπαλιά του Ζάμπα στην καρδιά της άμυνας των Λευκορώσων.Στο 61ο λεπτό ο Σιγκνεβιτς ο οποίος ήταν ο σκόρερ των 2 εκ των 3 τερμάτων της ΜΠΑΤΕ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη μετά από χτύπημα εκτός φάσης στο Κρέσπο.Μετά την αποβολή ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα του πρώτου ημιχρόνου και έτσι ηττήθηκε και έμεινε εκτός συνέχειας της επόμενης φάσης του Europa League.