Σημαντικά διπλά για Άρη και Προμηθέα

Με χαμόγελα για τους φιλοξενούμενους άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Basket League, καθώς Άρης και Προμηθέας πέρασαν νικηφόρα από Ρόδο και Ρέθυμνο αντίστοιχα στα δύο πρώτα ματς της αγωνιστικής.

Γράφει ο Γιώργος Γιάννος
Κολοσσός Ρόδου- Άρης 61-72

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς και παρότι ο Κολοσσός ξεκίνησε άστοχος το ματς κατάφερε να προηγηθεί στην αρχή του αγώνα με 4 πόντους (9-5),με τον Άρη να απαντάει με ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε στιγμιαία (9-13) και το δεκάλεπτο να κλείνει (16-15).Η δεύτερη περίοδος ήταν εφιαλτική για τον Άρη,ήταν πολύ άστοχος και με κακή άμυνα,με το ημίχρονο να κλείνει με τον Κολοσσό να προηγείται για 8 (34-26).Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης βρήκε ρυθμό και παρότι βρέθηκε να χάνει για 10 πόντους (38-28) κατάφερε να μειώσει στον πόντο και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τον Άρη να έχει ισοφαρίσει (47-47). Ο Άρης συνέχισε εξίσου δυναμικά και στην τελευταία περίοδο, και χάρη στα τρίποντα έχτισε ''μομέντουμ'', μετατρέποντας το 57-55 σε 60-66 με ένα σερί 11-3 για τους ''κίτρινους''. Οι Ροδίτες δε μπόρεσαν να βρουν απαντήσεις μέχρι το τέλος και οι Θεσσαλονικείς απέδρασαν με τη νίκη από το ''νησί των ιπποτών'', η οποία είναι και η δεύτερη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, την ώρα που ο Κολοσσός έχει μόλις μια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Γεωργάκης, Άσκα 11 (8 ριμπάουντ), Ντιγκς 8, Μπράουνινγκ 9 (1), Γκιμπς 8 (1), Μαυροειδής 13 (7 ριμπάουντ, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης 1, Ντουρέν 5, Πρίνκστον 6
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 8, Χρηστίδης, Μπελ 9 (1), Χάρις 5 (1), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 9 (1), Βεργίνης, Φλιώνης 9 (2), ΜακΓκί 5, Τζοουνς 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, Κάιζερ 10
Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 17/38 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 21/29 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα
Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 14/22 βολές, 45 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Ρέθυμνο-Προμηθέας 72-73

Στην Κρήτη ο Προμηθέας πήρε το δεύτερο διπλό του στο πρωτάθλημα και τρίτη νίκη του συνολικά σε πέντε αναμετρήσεις, ενώ οι Κρητικοί παραμένουν χωρίς νίκη ακόμα στη σεζόν, γεγονός που μεγαλώνει τον προβληματισμό για την ομάδα του Μυκονιάτη. Το παιχνίδι είχε πολλές όψεις, καθώς το Ρέθυμνο προηγήθηκε με μικρές διαφορές στην πρώτη περίοδο, ωστόσο το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Πατρινούς, οι οποίοι έφτασαν σε διαφορά 13 πόντων (25-38), με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40-33 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά. Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο μπήκε με τους Αμερικανούς του ιδιαίτερα... φουριόζους. Ντάνιελς, Μπαρτ και Τζόνσον έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν ξανά στο σκορ (57-55). Με μπροστάρη τον Λίποβι όμως ο Προμηθέας αντεπιτέθηκε και μπήκε με προβάδισμα στο τελευταίο κομμάτι του ματς (67-73 στο 38'), Το Ρέθυμνο έκανε την απέλπιδα προσπάθεια, μείωσε στον πόντο με σερί 5-0, όμως χάρη σε πολύ καλή άμυνα του Μπράουν στον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ο Προμηθέας πήρε τη σπουδαία νίκη και κοιτάζει πλέον το παιχνίδι με τη Νεπτούνας στη Λιθουανία για το Basketball Champions League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 33-40, 55-53, 72-73
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Μπαρτ 16 (4/9 τρίποντα), Ραζής 3 (1), Ντάνιελς 4/4 δίποντα, 2/5 τρίθποντα, 12 ριμπάουντ), Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλο, Τζόνσον 15 (1/8 τρίποιντα, 5 ριμπάοουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Χριστοδούλου 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάοουντ, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 8 (2)μ Μέιερ 9 (1), Λίποβι (16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 4, Σαλούστρος, Κασελάκης 5, Γκίκας 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Παρκς 9.
Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου Cretan Kings: 17/29 δίποντα,  8/30τρίποντα, 14/18 βολές, 31-12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/47 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 7/9 βολές, 23-17 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα