Oνειρεμένη βραδιά στην Πάτρα, μεγάλη νίκη ο Προμηθέας

Mετά την Οστάνδη στο Βέλγιο, η ιστορική Πετρόλ Ολύμπια Λιουμπιάνας υποτάχτηκε και αυτή στον εκπληκτικό Προμηθέα Πατρών, ο οποίος μετά την τρομερή περσινή του σεζόν στην A1 έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο και στο Basketball Champions League.
Γράφει ο Αντώνης Παναγόπουλος

Στην κορυφή του ομίλου η ομάδα της Πάτρας με 2-0 ρεκόρ, δύο ήττες σε ισάριθμα ματς για τους Σλοβένους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μπροστά σε περίπου 3.000 Πατρινούς φιλάθλους οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά , εκμεταλλευόμενοι το τρομερό άγχος των παικτών του Προμηθέα και την μεγάλη αστοχή από την περιφέρεια, σε συνδυασμό με τον φανταστικό Ρέινολντς του πρώτου ημιχρόνου, ο οποίος με 17 πόντους και 4χ4 τρίποντα ξεκολλούσε την ομάδα του κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους η σλοβένικη ομάδα προηγήθηκε με 34-42, ωστόσο ο Κασελάκης με εντυπωσιακό μπάζερ μπίτερ τρίποντο από τα 8 μέτρα με ταμπλό μείωσε για τον Προμηθέα, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με άλλη πνοή. Ο Χολ ήταν αυτός που ισοφάρισε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (48-48) και αμέσως μετά έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά. Ο Λάπορνικ ωστόσο πήρε τη σκυτάλη από τον Ρέινολντς και με 5χ5 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο κρατούσε την Ολύμπια οριακά μπροστά στο σκορ. Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα το ξέσπασμα των γηπεδούχων στην 4η περίοδο, όπου με ένα επιμέρους 13-3 μετέτρεψαν το 63-67 σε 76-70. Οι Σλοβένοι βρήκαν ξανά τρόπους να είναι κοντά στη διεκδίκηση της νίκης, όμως με το σκορ στο 78-77 ο Μπέγκιτς έχασε δύο βολές 56 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο τελικό 79-77 διαμόρφωσε με μια βολή ο Μπράουν, αφού στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Λάπορνικ βρήκε σίδερο από τα 6,75, χάνοντας την ευκαιριά να χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους και το φινάλε βρήκε τους οπαδούς του Προμηθέα να πανηγυρίζουν ξέφρενα τη νίκη της ομάδας τους!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 37-42, 60-61, 79-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 6 (3/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λίποβι 17 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 8 (1), Κασελάκης 13 (2), Μπράουν 11 (2), Γκίκας (0/6 σουτ, 9 ασίστ), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 2, Μέγιερ 15 (3), Έλις 7 (6 ριμπάουντ)

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Μάρτιτς): Ρέινολντς 17 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Τζόουνς 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Λαπορνικ 17 (5/6 τρίποντα), Μπέγκιτς 7, Μέσιτσεκ 8, Μπούμπνιτς, Λάζιτς 2, Σάμανιτς 4, Μπατζίμ 2, Σάνον, Ραντούλοβιτς 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 19/37 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 8/13 βολές, 33 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 15 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ολίμπια Λουμπλιάνα: 21/37 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 5/11 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 21 λάθη