Συνεχίζει δυνατά ο Πανιώνιος

Πανιώνιος και Άρης ρίχνονται στη μάχη, για τον πρώτο αγώνα της 6ης αγωνιστικής.
Οι Νεοσμυρνιώτες προέρχονται από νίκη σε πρωτάθλημα (εκτός έδρας με τον Απόλλων Σμύρνης) και κύπελλο (εντός έδρας με την Λάρισα) και θέλουν να συνεχίσουν το σερί τους. Από την άλλοι οι κιτρινόμαυροι έχουν μία νίκη και μία ισοπαλία ( κέρδισαν τον Αστέρα Τρίπολης για το πρωτάθλημα, ενώ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα). Και οι 2 ομάδες χρειάζονται την νίκη, καθώς ο Πανιώνιος βρίσκεται κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού και το τρίποντο θα το φέρει κοντά στην εξάδα, ενώ οι Θεσσαλονικείς με νίκη θα βρεθούν προσωρινά πρώτοι. Εν τέλει οι 3 βαθμοί πήγαν στον Πανιώνιο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία και κυρίως από τον κύριο Κομίνη.

1ο ημίχρονο: Με την αρχή του πρώτου ημιχρόνου ο Πανιώνιος έδειξε να έχει διάθεση. Μόλις στο 2 απείλησε με τον συνήθη ύποπτο. Ο Spiridonovic από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην ευκαιρία, όμως το σουτ του Garcia πέρασε άουτ. Ίδια κατάληξη είχε το σου του Brumo Gama στο 11. 3 λεπτά μετά, πάλι ο Spiridonovic, ανάγκασε τον Diaz να κάνει μια μεγάλη επέμβαση, ενώ λίγα λεπτά μετά ο πορτιέρο των κιτρινόμαυρων θα σταματήσει και την κεφαλιά του Durmishaj. Ο ρυθμός πάγωσε από εκεί και πέρα μέχρι και το 41. O Dominguez κέρδισε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στον Πανιώνιο, χωρίς όμως να ανησυχήσει τους Θεσσαλονικείς καθώς το σουτ του Μασούρα κατέληξε στην αγκαλιά του Diaz.

2ο ημίχρονο: Στην επανάληψη μπήκαν δυνατά και 2 ομάδες. Ο Πανιώνιος απείλησε με τον Durmishaj, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Younes έκανε ένα σουτ αλλά και εκείνο πέρασε άουτ. 2 λεπτά αργότερα πάλι ο Younes σούταρε, πάλι όμως δεν βρήκε στόχο. Οι κιτρινόμαυροι επέμειναν, με αιχμή του δόρατος να είναι ο Younes. Στο 68 η κεφαλιά του Τυνίσιου βρήκε στο δοκάρι. Λίγο αργότερα ο Bruno Gama εκτέλεσε φάουλ, όμως κανένας συμπαίκτης του δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Άρης πρεσάρει συνεχώς. Πάλι επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ από τον Bruno Gama όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άρης άγγιξε την ισοφάριση. Ο Garcia δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το 1 μέτρο. Ο ίδιος παίκτης στο 94 απείλησε με σουτ όμως ο Kotnik ήταν εκεί για να μπλοκάρει

Συνθέσεις

Πανιώνιος: Kotnik, Banana, Dominguez, Kurdi, Παπαγεωργίου, Keita, Spiridonovic(75' Μανθάτης), Κόρμπος(86' Οικονομίδης), Μασούρας, Τσιλούλης(84' Σταυρόπουλος), Durmishaj

Άρης: Diaz, Mavraj, Menendez, Δεληζήσης, Τζανακάκης(56' Κωνσταντινίδης), Σιώπης, Basha(45' Sousa), Matilla(78' Martinez), Gama, Younes, Garcia