Είδε τον ταύρο, αλλά δεν πρόσεξε τα κέρατα

Ένα σκαλί πιο πάνω ήταν στο σημερινό ματς η Ισπανία που υποχρέωσε την Ελλάδα σε ήττα με σκορ 85-70.

Με τους Πάρα (17 π.) και Αλοθέν (16 π.) να είναι σε καλή μέρα, η Ισπανία έδειξε μεγάλη σταθερότητα. Είχε το προβάδισμα του σκόρ σε όλο τον αγώνα και σε συνδυασμό με μια μεστή εμφάνιση της άμυνας κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη. Απο την άλλη μεριά, η Εθνική, ήταν σε αρκετά κακή μέρα. Αρκετά λάθη στην επίθεση και στην άμυνα οδήγησαν σε μια οδυνηρή ήττα.

Τα πρώτα λεπτά του 1ου δεκαλέπτου κύλησαν με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Ισπανοί ανέβασαν ρυθμό σιγά-σιγά και με ένα επιμέρους σκορ 13-5 έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 17-25. Στο 2ο δεκάλεπτο η Εθνική αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο -4. Οι Ισπανοί όμως αντέδρασαν και εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, στο -13 συγκεκριμένα. Η Εθνική αντέδρασε και με 5 πόντους απο τον Τσιρογιάννη και Σανδραμάνη  έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 36-44.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Εθνική προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά μάταια. Η Ισπανία έβρισκε απαντήσεις σε όλα τα προβλήματα που έβαζε η Ελληνική άμυνα και σε συνδυασμό με τα καλά ποσοστά στα σουτ η διαφορά έμεινε ίδια, και το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 48-57 υπέρ της ισπανικής ομάδας. Στο 4ο δεκάλεπτο η Ισπανία ήταν καταιγιστική. Χάρη σε ένα γρήγορο 11-0 επιμέρους σκόρ ανέβασαν τη διαφορά στους +22 (72-50). Η διαφορά 5 λεπτά πριν το τέλος εκτοξεύθηκε στους +26 (79-53) κάνοντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης τυπική διαδικασία. Η Ισπανία έριξε ρυθμούς αλλά κράτησε τη διαφορά και το τελικό αποτέλεσμα την βρήκε νικήτρια με 85-70.

Αυτοί που ξεχώρισαν για τους Ισπανούς ήταν οι Χοελ Πάρα (17 π., 7 ρ. και 4 α.), Ντινακ Κουέβας (13 π., 3 ρ. και 2 α.), Καρλος Αλοθέν (16 π., 5 ρ. και 7 α.) και Αρναου Παράντο ( 12π., 5 ρ. και 2 α.). Απο την Ελλάδα αυτοί που διασώθηκαν ήταν οι Ανδρέας Τσουμάνης (12 π., 3 ρ. και 3 α.), Χρυσόστομος Σανδραμάνης ( 11 π., 1 ρ. και 1 α.) και Νίκος Ρογκαβόπουλος (10 π. και 6 ρ.). Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού Κροατία - Ουκρανία για τις θέσεις 13-16.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 6, Χατζηδάκης 6, Χουγκάζ 4, Γάργαλης 3, Ρογκαβόπολος 10, Τσιρογιάννης 7, Βουλγαροπουλος 3, Καματερός 2, Καράμπελας 2, Κουρτίδης 4, Σανδραμάνης 11, Τσουμάνης 12

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πράντο): Αλοθέν 16, Ντε Μπλας 4, Φερνάντεθ 3, Πάρα 17, Παράντο 12, Πραντίγια 7, Σόλα, Αλντερέτε 5, Αγιέσα, Κουέβας 13, Ντίκε 5, Ταμάγιο 3