ΡΕΣΙΤΑΛ ΕΘΝΙΚΗΣ, 81-65 ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Η Εθνική Εφήβων άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket U18 που γίνεται στη Λετονία.
Η Εθνική ομάδα με μπροστάρηδες τον Νίκο Ρογκαβόπουλο με  32 π. και τον Νίκο Αρσενόπουλο με 18 π. σκόρπησε την Ιταλία με 81-65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική μπήκε νωχελικά καθώς προσπαθούσε να βρει ρυθμό. Στο 6ο λεπτό η Εθνική πέρασε για πρώτη και τελειωτική φορά μπροστά στο σκορ. Με τους Ρογκαβόπουλο και Αρσενόπουλο να απαντούν στα προβλήματα που έβαζε η Ιταλική ομάδα το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική παίζοντας συγκεντρωμένο μπάσκετ με προσήλωση στην άμυνα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, να κρατήσει τα ποσοστά των Ιταλών χαμηλά (μόλις 6/21 σουτ εντός πεδιάς) και να φλερτάρει και με διψήφια διαφορά προς το τέλος της περιόδου, αλλά ένα κακό τελευταίο δίλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους Ιταλούς να μειώσουν και να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 37-32.

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Και με ένα επιθετικό ρεσιτάλ και με δυο  τρίποντες βόμβες από τον Σανδραμάνη στο 24΄ και άλλη μια απο τον Ρογκαβόπουλο στο 28΄εφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-43). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 58-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και με πρώτα βιολιά τους Ντιένγκ και Παλούμπο έφεραν ξανά τις ομάδες κοντά στο σκορ (62-56). Η απάντηση όμως ήταν άμεση από την Εθνική και με ένα τρίποντο του Αρσενόπουλου το +10 ήταν και πάλι γεγονός. Στα τελευταία λεπτά η Εθνική διαχειρίστηκε το σκορ και κατάφερε να πάρει μια πάρα πολύ σημαντική νίκη με 81-65.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σημείωσε 32 πόντους (5/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/9 βολές), πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 μπάλα, έκανε 3 λάθη και ήταν ο κορυφαίος της Εθνικής, ενώ το έτερο όπλο της αποψινής εθνικής ο Νίκος Αρσενόπουλος είχε 18 πόντους  (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7/8 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 1 λάθος. Η Εθνική την Κυριακή 29/7 και ώρα 18:30 θα αντιμετωπίσει με την οικοδέσποινα της διοργάνωσης, Λετονία.

Δεκάλεπτα: 22-19, 37-32, 58-48, 81-65

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 18, Χουγκάζ, Γάργαλης, Ρογκαβόπουλος 32,Βουλγαρόπουλος 8, Χατζηδάκης, Κουρτίδης, Σανδραμάνης 11, Τσιρογιάννης 3, Τσουμάνης.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Κόντι 4, Τσούμπελ 12, Nτιένγκ 13, Γκραντ 4, Μιάσκι 6, Μπορτολάνι, Ντα Κάμπο 2, Ντελόστο, Γκραζιάνι 3 , Λαντουρνερ 4, Λαγκανά,  Παλούμπο 17.