Sous le soleil de Mbappe (Κάτω από τον ήλιο του Mbappe)

Στο ωραιότερο  μέχρι στιγμής παιχνίδι του τουρνουά η Γαλλία με μια πληθώρα ποιοτικών παικτών και ένα πραγματικό αστέρι που ακούει στο όνομα Εμπαμπέ  να καθιερώνεται στον παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χάρτη, κέρδισε την Αργεντινή και προκρίθηκε στα προημιτελικά
.  Η Αργεντινή ξεκίνησε με μία αλλαγή σε σχέση με τον  αγώνα κόντρα στην Νιγηρία ο  Παβόν αντί του Ιγκουαίν . Ο Ντε Σαμπ από την άλλη επανέφερε τον βασικό κορμό της ομάδας που είχε μείνει στον πάγκο στον αγώνα με την Δανία, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν προσεκτικά με την Γαλλία σιγά σιγά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο χωρίς όμως να ασκεί ασφυκτική πίεση , στο 9 ο Γκριζμάν εκτέλεσε φάουλ στο δοκάρι του Αρμάνι , γεγονός που έκανε τους Γάλλους να αυξήσουν την πίεση και με μια καταπληκτική κούρσα του Εμπαμπέ να κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ρόχο. Ο Γκριζμάν εύκολα έκανε το 1-0 , η Γαλλία έλεγχε τον αγώνα χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα πιεστική και χωρίς όμως να κινδυνεύσει καθότι η Αργεντινή δεν είχε καμία ευκαιρία , κόντρα στην ροή του αγώνα στο 40 ο ΝτιΜαρία με ένα υπέροχο αριστερό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε γράφοντας και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Εντυπωσιακά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο 48 ο Μερκάντο με προβολή σε γύρισμα του Μέσι έκανε το 2-1 για την Αργεντινή , ο Γκριζμάν στο 55 δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των Αργεντίνων όμως στο 56 ο Παβάρ μιμούμενος στο καλύτερο τον Ντι Μαρία με άπιαστο σουτ ισοφάρισε και στο 63 ο Εμπαμπέ έγραψε με σουτ μέσα από την περιοχή το 3-2 για τους Γάλλους.Βούτυρο στο ψωμί των γρήγορων επιθετικών της Γαλλίας η συνέχεια του παιχνιδιού καθώς η Αργεντινή αναγκάστηκε να βγεί μπροστά και στο 63 ο Εμπαμπέ έγραψε με διαγώνιο σουτ το 4-2 .Χωρίς να χάσει στην συνέχεια τον έλεγχο του αγώνα η ομάδα του Ντε Σαμπ υποχώρησε αφήνοντας μια φλύαρη κυκλοφορία της μπάλας στους Αργεντίνους οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν στο 93 με καρφωτή κεφαλιά του Αγκουέρο τελειώνοντας το τουρνουά με το κεφάλι ψηλά.