«Πάτησε» και την Αίγυπτο η Ρωσία!

Η οικοδέσποινα του φετινού Μουντιάλ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό που αγωνίστηκε απέναντι στην Σαουδική Αραβία παρασύροντας στον διάβα της και την Αίγυπτο.
Για 45’ λεπτά δεν υπήρξε κάποια ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ παρότι και οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν ιδιαίτερα ενεργητικές.Στο δεύτερο μέρος ωστόσο τον «ασκό του Αιόλου» άνοιξε ο Φατί ο οποίος με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στην Ρωσία στο 47ο λεπτό.Στην συνέχεια οι Αιγύπτιοι έδειξαν σαστισμένοι με αποτέλεσμα στο 59’ ο Τσερίσεφ να δώσει προβάδισμα στο τερμάτων στους οικοδεσπότες.Οι Ρώσοι δεν σταμάτησαν εκεί με τον Τζιούμπα να σκοράρει στο 62’ διαμορφώνοντας το 3-0 υπέρ των Ρώσων.Στο 73’ το αστέρι της Αιγύπτου,ο Μοχάμεντ Σαλάχ,μείωσε το σκορ σε 3-1.Η Ρωσία έτσι «κλειδώνει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου.