Με την "ψυχή στο στόμα" πήρε την ισοφάριση ο Παναθηναικός

Το 1-1 έκανε ο Παναθηναικός στους τελικούς της Basket League κόντρα στον Ολυμπιακό καθώς νίκησε με 71-66 σε ένα ματς που παραλίγο να μετατραπεί σε εφιάλτης για τους "πράσινους".
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον με ένα γρήγορο τρίποντο του Ρόμπερτς.Ο Καλάθης με δικές του προσπάθειες ενώ η ομάδα του έχανε με 9-4 κατάφερε να την "ανορθώσει" και με βοήθεια απο τον Λοτζέσκι τελείωσαν την α' περίοδο με 25-27 υπέρ τους.Στην δεύτερη περίοδο το τρίποντο του Λοτζέσκι "ξύπνησε" τον Ολυμπιακό και που κατάφερε και έκανε ενα σερι 10-2 και παρα τις πολλές άστοχες βολές που είχε κατάφερε και τελείωσε το ημίχρονο με 43-40.Το τρίτο μέρος δεν ήταν καλό για καμία ομάδα αφου και οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν στόχο σε πολλές προσπάθειές τους.Πάντως ο Μάικ Τζέιμς με ένα προσωπικό σερί 7-0 βοήθησε την ομάδα του στο τέλος της τρίτης περιόδου να προηγέιται με 50-56.Απο εκεί και πέρα όλα κυλούσαν πολύ καλά για τους πράσινους με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς-Καλάθη να φτάνουν το σκορ στο 52-65.Μετά όμως ο Ολυμπιακός με πολύ καλές επιθέσεις και σημαντικά καλάθια παρά τις πολλές βολές που έχασε κατάφερε και μείωσε το σκορ στους τρεις(66-69).Στην συνέχεια ένα φάουλ πάνω στον Σίνγκλετον απο τον Παππαπέτρου ήταν αρκετό για να "σφραγίσει" ο Παναθηναικός την νίκη αφόυ με δύο βολές ο Σίνγκλετον διαμόρφωσε το τελικό σκορ 71-66.