«Ταξιδάκι» έκανε ο Ολυμπιακός στην Κρήτη , 0-4 τον Πλατανιά

Σαν... σε προπόνηση ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει τον Πλατανιά στα Χανιά της Κρήτης με το εμφατικό 0-4.

Α' Ημίχρονο

Επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού.Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν έγινε καμία αξιοσημείωτη ευκαιρία με την πρώτη καλή φάση να είναι και το γκολ του Ολυμπιακού.Στο 14ο λεπτό το φάουλ του Μιραλάς κοντράρει στο τείχος ο Βέλγος αποκτά ξανά την μπάλα την προωθεί στον Κούτρη αυτός σεντράρει προς την περιοχή και με προβολή ο Ρομαό δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.Μια ωραία ομαδική προσπάθεια για τους Πειραιώτες που ολοκληρώνεται με γκολ.Στο 24ο λεπτό ο Φορτούνης πέρασε κάθετα στον Ανσαριφάρντ  ο οποίος νικήθηκε από τον Κλιάιτς ο Μάριν όμως παίρνει το ριμπάουντ και διαμορφώνει το 2-0.Στο 34ο λεπτό ο Μιραλάς ανατράπηκε από τον Μαλσά  ο διαιτητής καταλόγισε την άσπρη βούλα.Ο Μιραλάς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 3-0 .Το πρώτο ημιχρονό ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κλειδώνει από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Β' Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με τον Ολυμπιακό να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες.Στο 58ο λεπτό μετά την εξαιρετική σέντρα του Μιραλάς ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-4.Στο 64ο λεπτό ο Σεμπά σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μάριν ,ο οποίος αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής.Στο 69ο λεπτό το γύρισμα του Ενσικουλού βρίσκει τον Πατράλη ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σουτάρει και ανάγκασε τον Προτό να διώξει σε κόρνερ.Αυτή ήταν η πρώτη αξιόλογη φάση από τον Πλατανιά στο παιχνίδι.Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 0-4

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Νίλι, Καρυπίδης, Στάμου (46' Πατράλης), Ντικαμονά, Ουές, Δημούτσος (46' Κοροβέσης), Μαλσά, Πλιάτσικας (70' Παπανικολάο ), Ενσικουλού, Κασάλιτσα.

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Μαρτίνς (66' Ζιλέ), Φορτούνης (62' Σεμπά), Μάριν, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ.