"Τεράστιο" προβάδισμα πρόκρισης για την Λάρισα, 3-0 την Ξάνθη

Στο χιονισμένο τερέν του AEL FC ARENA αναμετρήθηκαν η ΑΕΛ με την Ξάνθη, στην πρώτη μεταξύ του για το πρώτο αγώνα της φάσης των "16" του κυπέλλου Ελλάδας.

Με Ναζλίδη "οδηγό" σούζα...το αλογάκι.
Με δυο γκολ του Ναζλίδη και ένα του Λεοζίνιο η ΑΕΛ πήρε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης για τους 8.
Με το γνωστό 4-2-3-1 ξεκίνησαν οι "βυσσινί" το παιχνίδι, από την άλλη και η Ξάνθη με 4-2-3-1.

Σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης για την ΑΕΛ, η οποία ολοκλήρωσε το 2017 με μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στους Ακρίτες.Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη έδειξε από το πρώτο λεπτό πάθος,δύναμη και αποφασιστικότητα για την νίκη,με τους φιλοξενούμενος να χάνουν κάποιες καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, για να βάλουν το εκτός έδρας γκολ και να μπουν στο "παιχνίδι της πρόκρισης".Ο Ράσταβατς έκανε πιο επιθετική την ομάδα του στο  β' μέρος, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς αντίκρισμα όμως.

ΠΡΏΤΟ ΜΈΡΟΣ

Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για τους γηπεδούχους, στο 7' ο Ντέλετιτς σούταρε με το αριστερό, έξω από την μεγάλη περιοχή και μπλόκαρε εύκολα ο Ζιβκοβιτς.Η Ξάνθη απείλησε στο 14' με τον Συλλά,  όταν ο αριστερός χαφ της Ξάνθης σέντραρε από τα αριστερά με την μπάλα να βρίσκει στην συμβολή των δοκαριών του Θεοδωρόπουλου. Τρομερή ενέργεια του Ναζλίδη, από τα δεξιά στο 21', με τον επιθετικό της ΑΕΛ να τα "χαλάει" στο τελείωμα του και να μπλοκάρει εύκολα ο πορτιέρο της Ξάνθης. Όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα του παιχνιδιού η Λάρισα, με την Ξάνθη να έχει πιο παθητικό ρόλο στο πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού.Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 29', με τον Ναζλίδη να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να νικάει τον Ζιβκοβιτς.Ο Ναζλίδης στο 32' διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του.Η ΑΕΛ βγήκε στην επίθεση από αριστερά με τον Αγκάνοβιτς αυτός έφερε τη μπάλα στο δεξί, σούταρε, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε και στο «ριμπάουντ» ο Ναζλίδης έκανε το 2-0.Οι "βυσσινί" συνέχισαν να έχουν τις πρωτοβουλίες των κινήσεων στον
αγωνιστικό χώρο,με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν το παθητικό ρόλο από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού.

ΔΕΎΤΕΡΟ ΜΈΡΟΣ

Πολλά λάθη εκατέρωθεν και για τις δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.
Η πρώτη "απειλή" στο β΄ μέρος ήρθε στο 57΄ για την Ξάνθη, με τον Συλλά από πλεονεκτική θέση(μέσα από την περιοχή) να στέλνει την μπάλα παράλληλα με το τέρμα.Δίχως
κλασσικές ευκαιρίες το πρώτο μισάωρο στην επανάληψη, προσπάθησαν οι ακρίτες να δημιουργήσουν δίχως αποτέλεσμα όμως.Οι γηπεδούχοι μετά το 70΄ οπισθοχώρησαν με κύριο λόγο να κρατήσουν το μηδέν πίσω και να ψάξουν σε αντεπιθέσεις το 3-0. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Περόνε να  χάνει ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ, με τον Ζιβκοβιτς να τον νικάει.Στο 90' ο Λεοζίνιο έγραψε το 3-0, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση των "βυσσινί".

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Αγκάνοβιτς (77' Περόνε), Ντέλετιτς (90' Ντέλετιτς), Κριζμάν (85' Μασούρας), Ναζλίδης

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη, Ντε Λούκας (54' Μελιόπουλος), Λουσέρο (61' Κάστρο), Μεχία, Κασάδο, Λισγάρας, Γέντρισεκ, Σβάρνας, Σιλά, Φασίδης (83' Κίκε)