Μπορεί να τιμωρηθούν η West Ham και η Tottenham για τα επεισόδια στο ματς του Σαββάτου!

Η West Ham και η Τottenham κατηγορήθηκαν από την Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ότι δεν κατάφεραν να ελέγξουν τους παίκτες τους στο ντέρμπι του Σαββάτου.

Τα Σπιρούνια κέρδισαν τον αγώνα με 2-3, αλλά παραλίγο να χάσουν ένα προβάδισμα τριών τερμάτων.

Τα Σφυριά πίεζαν για την ισοφάριση, όταν έγιναν επεισόδια ανάμεσα στις δυο ομάδες στις καθυστερήσεις του ματς.

Και οι δύο ομάδες έχουν μέχρι αύριο στις 20:00 ώρα Ελλάδας να απαντήσουν στις κατηγορίες.

Μια δήλωση από την Ομοσπονδία δήλωσε: "Γύρω στο 95ο λεπτό του παιχνιδιού, και οι δύο σύλλογοι δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους παίχτες τους από το να κάνουν επεισόδια."

Πέντε παίκτες δέχθηκαν κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Michael Oliver στις καθυστερήσεις.

Αυτοί οι παίχτες ήταν οι Andy Carroll, Winston Reid και Andre Ayew από την West Ham, και οι Eric Dier και Fernando Llorente από την Tottenham.

Το περιστατικό άρχισε από ένα σκληρό φάουλ του Carroll, το οποίο έφερε θυμωμένες αντιδράσεις και από τις δύο ομάδες.

Τα Σπιρούνια ήταν υπό πίεση αφού έπαιζαν με 10 παίχτες για 20 λεπτά εξαιτίας της αποβολής του Serge Aurier για δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πηγή: BBC Sport

Επιμέλεια: Δημήτρης Κουϊμτσίδης