Επιστροφή στις νίκες και στην ηρεμία,ΠΑΟΚ-ΑΟΚ 3-1

Ο  ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ΑΟΚ στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής του πρωταθλήματος.Ένα ματς που πραγματοποιήθηκε χωρίς θεατές εξαιτίας της τιμωρίας του ΠΑΟΚ την προηγουμένη σεζόν.Το σκορ άνοιξε  στο 42ο λεπτό  με κεφαλιά ο Πρίγιοβιτς,όμως στο 45ο λεπτό η ΑΟΚ κέρδισε πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1.Στο 53ο λεπτό ο Πέλκας με προβολή έδωσε προβαδισμά στο ΠΑΟΚ και στο 58ο λεπτό ο Μακ  με σουτ διαμόρφωσε το σκορ σε 3-1 σφραγίζοντας την πρώτη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Δραστήριος ο ΠΑΟΚ,τυχερή η ΑΟΚ
Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με τον ΠΑΟΚ αποφασισμένο να βρει χώρους για να απειλήσει την εστία του Γιαννακοπούλου.Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από αριστερά όταν ο Πέλκας πάσσαρε στον Λίμνιο που έκανε το σουτ αλλά απόκρουσε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Λίμνιος.Ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο του αγώνα κάτι που το μαρτυρά άλλωστε και η κατοχή(74-26% στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο).Η καλύτερη στιγμή του ΠΑΟΚ στο πρώτο μισάωρο ήρθε πάλι από αριστερά όταν ο Λεβέκ έκανε το σουτ άλλα η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.Μετά το πρώτο μισάωρο ο ρυθμός του ματς έπεσε με την ΑΟΚ να  παίρνει ανάσες και να προσπαθήσει να δημιουργήσει μία απειλή στην εστία του Δικεφάλου χωρίς όμως να τα καταφέρνει.Στο 41ο λεπτό ο Πρίγιοβιτς πάσαρε με το κεφάλι στο Σάκχοβ ο οποίος πλάσαρε όμως ο Γιαννακόπουλος απομάκρυνε ενστικτωδώς  σε κόρνερ,το οποίο μετατράπηκε σε γκολ με τον Σέρβο φορ να πηδά ψηλότερα από όλους και να διαμορφώνει το 1-0 στο 42ο λεπτό κάτι το οποίο δικαιούνταν από τα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ.Και εκεί που όλα έμοιαζαν  να μένουν στο 1-0, η ΑΟΚ από το πουθενά κερδίζει πέναλτι με τον Σάκχοβ να χάνει τον Νούνες  ο οποίος έφτασε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον μέσο του ΠΑΟΚ.Ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και σκόραρε  διορθώνοντας την κακή του εικόνα στο ματς, και  διαμόρφωσε το 1-1 το οποίο έμεινε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.
Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Έδειξε την ποιότητα του ο ΠΑΟΚ,λίγα πράγματα η ΑΟΚ
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ακριβώς όπως το πρώτο.Δήλαδη με τον ΠΑΟΚ να πραγματοποιεί τις ευκαιρίες και την ΑΟΚ να παίζει αμυντικά προσπαθώντας να μην δεχτεί γκολ.Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 48' μετά από την συνεργασία Κάμπος-Κάτσε ο τελευταίος έπιασε το σουτ το οποίο μπλόκαρε με δυσκολία ο Γιαννακόπουλος.Λίγα λεπτά αργότερα πάλι ο Κάτσε έπιασε το σουτ  το οποίο όμως κατέληξε άουτ.Το γκολ ήρθε για τον ΠΑΟΚ  στο 53ο λεπτό μετά από μία έξυπνη προσποίηση του Μάτος μέσα από την περιοχή σέντραρε με τον Πέλκα να πραγματοποιεί την προβολή και να κάνει το 2-1 δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.Λίγο μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο ο Μάκ σκόραρε διαμορφώνοντας το σκορ σε 3-1 μετά από πάσα του Κάμπος.Μετά από αυτό το γκολ ο ΠΑΟΚ έδωσε μέτρα στην ΑΟΚ  η οποία δημιουργούσε ευκαιρίες με τα σουτ του Έπσταιν στο 67 και στο 78 του Μπαούμαν τα οποία κατέληξαν άουτ.Η καλύτερη στιγμή για την ΑΟΚ ήρθε στο 81 όταν ο Γκόμες έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ρέι.Το σκορ δεν άλλαξε με τον ΠΑΟΚ να πραγματοποιεί την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα
Ο Κορυφαίος
Όλοι στην μεσαία γραμμή του ΠΑΟΚ έκαναν πολύ καλό παιχνίδι δυσκολεύοντας την ανασταλτική λειτουργία της ΑΟΚ, στα σημεία όμως τον τίτλο του πολυτιμότερου τον κερδίζει  ο Κάμπος ο οποίος δημιούργησε πολύ δύσκολες καταστάσεις στην εστίας της ΑΟΚ  κάνοντας μία ασίστ στον Μακ στην φάση του 3-1.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Σαφέστατα το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ ήταν αυτό που εξασφάλισε και την επικράτηση του στο παιχνίδι και δεν άφησε περιθώρια στην ΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι στο ματς.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:
Η ενδεκάδα της Κέρκυρας: Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Γκόμες, Κόντος, Ντιόγο, Σιόντης, Νούνες, Ντουάλα, Ζορμπάς

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λεβέκ, Σάχοβ, Κάτσε, Κάμπος, Πέλκας, Λημνιός, Πρίγιοβιτς.