Μας τρέλανε η Χάντερσφιλντ ,Κρύσταλ Πάλας - Χάντερσφιλντ 0-3

Σαν σήμερα 46 χρόνια πριν η Χάντερσφιλντ ερχόταν αντίπαλη στην πρεμιέρα της τότε Α΄ Αγγλίας με την Κρύσταλ Πάλας.
Η μοίρα τα έφερε έτσι , ώστε οι νεοφώτιστοι να παίξουν ξανά τον ίδιο αγώνα. Αυτή την φορά κέρδισαν με 0-3 . Πρωταγωνιστές σε αυτήν την εμφατική νίκη ήταν ο Μούνιε και ο Αυστραλός Μουόι .

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είδαμε ένα παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο, με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου αλλά καμία ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την άλλη.Όταν ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ,ο  ρυθμός του ματς αυξήθηκε με την Χάντερσφιλντ να έχει τον πρώτο λόγο στις ευκαιρίες όταν στο 14ο λεπτό  μετά από κόντρες ο Μπίλιγνκ έπιασε το σουτ το οποίο όμως κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Κρύσταλ Πάλας.Από την άλλη πλευρά, η Κρύσταλ Πάλας αν και κυκλοφορούσε καλά την μπάλα δεν μπορούσε να απειλήσει την καταπληκτική ανασταλτική λειτουργία της ομάδας της Χάντερσφιλντ.Με την αρχή του 20λεπτού ολοένα και πίεζε την άμυνα της Κρυσταλ Πάλας η Χάντερσφιλντ και θέμα χρόνου ήταν η επίτευξη ενός γκολ.Τελικά αυτό επετεύχθη στο 23ο λεπτό μετά από κορνερ του Μοού ο Πάλμερ έπιασε την κεφαλιά την οποία την έστειλε στο δεξί δοκάρι όπου ο Γουάρδ άθελα του έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.Προτού καταφέρει να συνέλθει η Κρύσταλ Πάλας  δέχεται και δεύτερο γκολ πάλι από σέντρα του Μοού ο Μουνιέ έπιασε την κεφαλιά στην καρδία της άμυνας, και την έστειλε στα δίχτυα του Χενεσσέυ.Από εκεινό το σημείο και μετά, η Κρύσταλ Πάλας δημιουργούσε ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Ζαχά ο οποίος πραγματοποίησε δύο σουτ στο 36λεπτό και στο 41λεπτό όμως και τα δύο κατέληξαν εκτός εστίας.Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Μπεντέκε έπιασε μία κεφαλιά η οποία κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.Τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν το σουτ του αρχηγού της Κρύσταλ Πάλας Πάνσεον το οποίο πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Ήταν διαφορετικό σε σχεσή με το α΄ημίχρονο καθώς η Κρύσταλ Πάλας έπρεπε να βγει μπροστά για να βάλει ένα γκολ νωρίς στο παιχνίδι.Η πρωτή στιγμή ήρθε από την Χάντερσφίλντ και τον Κρις Λόβ ο οποίος έπιασε ένα σουτ  ο Χενεσσέυ απέκρουσε πήρε το ριμπάουντ  ο Μουνιέ έκανε το σουτ όμως κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.Στο 55ο λεπτό μετά από ένα κόρνερ ο Κρίστιαν Μπενέκε έπιασε την κεφαλιά η οποία κατέληξε στο  αριστερό δοκάρι όμως ο Λοσίλ ήταν εκεί και σταμάτησε την προσπάθεια του.Η Κρύσταλ Πάλας πίεζε για το γκολ μέσα από ατομικές συνεργασίες του Ζαχά ο οποίος πραγματοποίησε αλλό ένα σουτ στο 58λεπτό  που απέκρουσε πάλι ο Λοσίλ είτε από συνεργασίες των Ζαχά-Μπεντέκε,αλλά και από στημένες φάσεις οπώς το φαούλ  του Ντάνν στο 77' λεπτό και του Ανχολτ.Αντίθετα η Χάντερσφιλντ έδινε μέτρα στους γηπεδούχους και περίμενε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος τους και να βγάλει μία οργανωμένη αντεπίθεση.Αυτή πραγματοποιήθηκε όταν πήρε την μπάλα ο Κουάνερ ο οποίος τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Μουνιέ ο οποίος σούταρε και έστειλε  την μπάλα στην δεξιά γωνία,μετά από αυτό το γκολ δεν υπήρξε μέχρι το τέλος του ματς κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Κορυφαίος:Αν και ήταν εξαιρετική όλη η ομάδα της Χάντερσφίλντ  ο τίτλος του ΜVP πάει στο νέο απόκτημα της ομάδας,Μουνιέ καθώς κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και  βοηθούσε την ομάδα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:Κρίθηκε στο δεύτερο γκολ.Φάνηκε και από την Κρύσταλ Πάλας η οποία επηρρεάστηκε και δεν έπαιζε με καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα το δεύτερο ημίχρονο να ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.