Πάτησε… γκάζι για τα ημιτελικά η Ελλάδα!

Μετά την αγγαρεία, η… καταιγίδα για την Ελλάδα!

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ χαλαρή η Εθνική, αλλά στο δεύτερο έπαιξε με σπασμένα… φρένα, για να επικρατήσει 86-70 του Μεξικού και να περιμένει το νικητή του ζευγαριού Κροατία-Τυνησία, στα ημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Γ. Αντετοκούνμπο με 21 πόντους, ενώ πολύ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ έφτασε ο Γιάννης Μπουρούσης με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Θανάση Αντετοκούνμπο με 12 πόντους, με τον Κρους από την άλλη να ήταν κορυφαίος με 19 πόντους.

Το ματς

Πολύ νωθρό ξεκίνημα για την Ελλάδα στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να δώσει… δικαιώματα στον Κρους και το Μεξικό να πάει στο +5 (9-4), στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, η Εθνική μας βελτίωσε κάπως την εικόνα της, κυρίως επιθετικά και χάρη στους Γ. Αντετοκούνμπο και Περπέρογλου, για να πάρει το προβάδισμα (13-15). Όμως, τα εναπομείναντα δύο λεπτά της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη αποσυνδέθηκαν από το αντίπαλο καλάθι, με το τέλος να τους βρίσκει στο -1 (16-15).

Η αστοχία συνεχίστηκε και στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, με το Μεξικό να πηγαίνει ξανά στο +4 (19-15). Στη συνέχεια, η Ελλάδα αποφάσισε να… σοβαρευτεί για λίγα λεπτά. Οι παίκτες του Κατσικάρη πίεζαν κάθε μπάλα και με μπροστάρη τον Μπουρούση, κατάφεραν να πάνε στο +3 (20-23) στα μισά. Όμως, η αντίδραση από τους Μεξικανούς ήρθε έξω από τα 6,75μ. Οι παίκτες του Κατσικάρη έδιναν… απλόχερα το τρίποντο και έτσι οι αντίπαλοί μας το εκμεταλλεύτηκαν αυτό παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (28-25), το οποίο έφτασαν εκ νέου στο +4 (33-29), περίπου ένα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι τη λήξη και έτσι η Εθνική μας πήγε στα αποδυτήρια με το -2 (35-33).

Το μυαλωμένο και συγκεντρωμένο ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να πάρει ξανά το προβάδισμα (37-40). Το Μεξικό «πατούσε» στον αργό ρυθμό του ματς και έμενε κοντά (42-42). Αλλά, όταν οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη αποφάσισαν να τρέξουν στο παρκέ και να βγάζουν συνεχώς αιφνιδιασμούς με πρωταγωνιστή τον Γ. Αντετοκούνμπο, η διαφορά πήγε στο +11 (44-55), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, η Εθνική μας θα μπορούσε να κλείσει την περίοδο με το μέγιστο +14 (46-60), αλλά η κακή τελευταία άμυνα έδωσε το καλάθι στον Ράμος, για το 48-60.

Η Εθνική μας διατηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (55-65) και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Αλλά, δεν τη διεύρυνε, καθώς το Μεξικό εξακολουθούσε να σουτάρει πολύ καλά από την περιφέρεια, μειώνοντας μάλιστα και στους εννιά πόντους (58-67). Ωστόσο, η τρομερή ενέργεια που έβγαζε ο Θ. Αντετοκούνμπο ερχόμενος από τον πάγκο, έσπρωξε και τους υπόλοιπους, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει ξανά σε διψήφιο αριθμό (61-73). Έκτοτε, οι διεθνείς μας είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86

Μεξικό (Βαλντεόμιλος): Στολ 8 (2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3 (1), Γκουτιέρες Χ. 10 (1), Γκουτιέρες Ι. 2 (11ριμπ.), Κρους 19 (2), Ερνάντες 14 (4), Μέντες 8 (2), Μάτα 2, Ζαμόρα.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7 (1 τριπ., 7 ασ., 4ρ), Μπουρούσης 16 (9ριμπ.), Μάντζαρης 2 (3ασ), Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3τρ, 5ριμπ.), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12.