Σίτυ και Ρεάλ προκρίθηκαν στους 8

Μάντσεστερ Σίτυ και Ρεάλ Μαδρίτης όπως ήταν αναμενόμενο προκρίθηκαν για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.Η Ρεάλ Μαδρίτης  δυσκολεύτηκε κοντά στην Λειψία ενώ η Μάντσεστερ Σίτυ είχε ένα πιο εύκολο έργο εκμεταλλευόμενη και το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα κόντρα στην Κοπεγχάγη.

Μάντσεστερ Σίτυ-Κοπεγχάγη 3-1

30 εντός έδρας νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ

Άλλη μια επίδειξη δύναμης υπέδειξε η Μάντσεστερ Σίτυ κόντρα στην Κοπεγχάγη με τελικό αποτέλεσμα 3-1.Στα πρώτα δέκα  λεπτά η Σίτυ με Ακάντζι και Άλβαρεζ κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ.Η Κοπεγχάγη μείωσε με τον Ελιονούσι αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα  να ελέγξει τον ρυθμό.Η Σίτυ ήταν προσηλωμένη στο στόχο της και δεν άφησε περιθώρια.Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χαάλαντ στο δεύτερο ημίχρονο με την Σίτυ να πετυχαίνει 30 εντός έδρας νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ και τσέκαρε για άλλο ένα χρόνο την είσοδο της στα προημιτελικά.

Ρεάλ Μαδρίτης - Λειψία 1-1

Το πάλεψε η Λειψία μέχρι τέλους

Έβαλε δύσκολα η Λειψία στην Ρεάλ έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξει το σκορ κυρίως με τον Οπέντα.Η Ρεάλ βρήκε δίχτυα μετά από την συνέχεια των Μπέλιγκχαμ και Βινίσιους.Η Λειψία ισοφάρισε την κεφαλιά του Ορμπάν.Τελευταιά κλασική ευκαιρία για τους Γερμανούς ήταν το ψιλοκρεμαστό πλασέ του Όλμο που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.Η Ρεάλ με μια ισοπαλία και ένα χρυσό γκολ πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.