ΑΕΚ - Χάποελ Χολόν 108-112: Αυτοκτονία ολκής για την Ένωση και αποκλεισμός από το BCL

Η ΑΕΚ έβαλε τα χέρια της και... έβγαλε τα μάτια της. Παρότι προηγήθηκε με 100-90, 1' και 53" πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης, κατάφερε και έχασε στην τρίτη παράταση από τη Χάποελ και γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του BCL.

Ο αγώνας

Η Χάποελ μπήκε καλύτερα στο παρκέ, αφού πήρε προβάδισμα με 0-6 στο ξεκίνημα. Η ΑΕΚ όμως απάντησε γρήγορα και με 16-0 σερί, έκανε το 16-6. Όμως, οι Ισραηλινοί δεν επέτρεψαν στην Ένωση να ξεφύγει στο σκορ και μείωσαν έως και τους τρεις πόντους, 18-15, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 5-1 και με τρίποντο του Χόλινς, ανέβασε τη διαφορά στο +7, 23-16. Ωστόσο, η Χάποελ επέστρεψε γρήγορα και με σερί 6-0, μείωσε στον πόντο, 23-22. Στο υπόλοιπο διάστημα του δεύτερου μισού του πρώτου μέρους, η ελληνική ομάδα είχε διαρκώς το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, δεν μπορούσε να το διευρύνει, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η κατάσταση διαφοροποιήθηκε. Στο διάστημα αυτό, ήταν οι φιλοξενούμενοι που είχαν στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα. Μάλιστα, η ομάδα του Αμίτ Σερφ, έπειτα από καλάθι του Χέρβεϊ, προηγήθηκε με 42-48. Η Ένωση πάντως, δεν άφησε την Χάποελ να αυξήσει την υπέρ της διαφορά, με την περίοδο να κλείνει στο 57-61.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό. Η ΑΕΚ προηγήθηκε και πάλι, δύο λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου με σουτ τριών πόντων του Κουζμίνσκας (64-63). Η Χάποελ είχε την απάντηση και ανέκτησε το προβάδισμα, το οποίο συντηρούσε έως και τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Με το σκορ στο 70-73, ο Κουζμίνσκας σκόραρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το 74-73, ενώ λίγο αργότερα, ο Αγραβάνης, με μία βολή και ο ΜακΡέι με σουτ δύο πόντων, έδωσαν διαφορά τεσσάρων πόντων στην ομάδα τους (77-73). Οι Ισραηλινοί δεν το έβαλαν κάτω και με δύο καλάθια, ένα από τον Κρόφορντ και ένα από τον ΜακΚόλ, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται στο 77-77.

Εκεί και στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με την Χάποελ, αυτή τη φορά, να βρίσκεται σε θέση ισχύος, αφού 18" πριν την ολοκλήρωση της πρώτης παράτασης, είχε το προβάδισμα με 87-90. Στη συνέχεια, ο Κουζμίνσκας έβαλε δύο βολές, ο Κρόφορντ σπατάλησε την κατοχή για την ομάδα του και ο Ραντλ κέρδισε το φάουλ, έχοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ. Όμως, ο Αμερικάνος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με το σκορ στο 90-90.

Για τρία λεπτά στην δεύτερη παράταση, η Ένωση έπαιζε... μόνη της. Ή καλύτερα ο Κουζμίνσκας έπαιζε μόνος του. Ο Λιθουανός έβαλε τους εννέα από τους δέκα πόντους της ομάδας του και διαμόρφωσε το 100-90. Ωστόσο, ένα ρεσιτάλ ανόητων λαθών και επιλογών έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν και με 10-0 σερί να ισοφαρίσουν στους 100 πόντους, ενώ έχασαν και την ευκαιρία στο φινάλε με τον Κρόφορντ να πάρουν τη νίκη στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Έτσι, είχαμε και τρίτη παράταση στην αναμέτρηση. Ο ΜακΚόλ μονοπώλησε τις επιθέσεις της Χάποελ και της έδωσε προβάδισμα 104-106. Ο Κουζμίνσκας ισοφάρισε σε 106-106, ενώ η Χάποελ, με 4-0 σερί, προηγήθηκε με 106-110. Ο Καράμπελας ευστόχησε σε δύο βολές και διαμόρφωσε το 108-110, ενώ, αντιθέτως, ο Μισγκάβ αστόχησε σε δύο προσπάθειες από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας". Η ΑΕΚ είχε 10" για να στείλει το ματς σε τέταρτη παράταση ή ακόμα και να το κερδίσει, ωστόσο ο Καράμπελας έχασε την μπάλα από τον Αμίρ, ο Μισγκάβ αυτή τη φορά ευστόχησε στις βολές που σούταρε και υπέγραψε το τελικό 108-112.

Για τη νικήτρια ομάδα, είχαν και οι οκτώ παίκτες που αγωνίστηκαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ξεχώρισαν οι Κρόφορντ με 19 και Μπερνς και Μισγκάβ με 16 πόντους. Για την ΑΕΚ, ο Κουζμίνσκας ήταν συγκινητικός, καθώς σταμάτησε στους 40 πόντους, ενώ 27 πρόσθεσε ο ΜακΡέι.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77, 90-90 (1η παρ.), 100-100 (2η παρ.), 108-112 (3η παρ)