LIGUE 1 MATCHDAY 24:Ανατροπές για Παρί και Λυών

Με μεγάλη απουσία τον Εμπαπέ η Παρί πήρε σημαντική νίκη για την κορυφή της βαθμολογίας απέναντι στην Λιλ.Επιπλέον η Λυών κατάφερε να νίκησε ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση μέσα σε οχτώ λεπτά κόντρα στην Μονπελιέ.

Λανς-Στρασβούργο 3-1

Τρίτη σερί νίκη για τους γηπεδούχους

Στο 16ο λεπτό ο Γουαχί έβαλε μπροστά την Λανς και στο μισάωρο του αγώνα διπλασίασε τα τέρματα ο Περέιρα ντα Κόστα για τους γηπεδούχους.Το Στρασβούργο αντέδρασε και μείωσε πριν το ημίχρονο με γκολ του Ντελάινι.Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την ισοφάριση ωστόσο η Λάνς κλείδωσε την νίκη με γκολ του Σοτοκά στο 58ο λεπτό.Μετέπειτα το Στρασβούργο δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι λόγω και των πολλών απουσιών σημαντικών παικτών της.Η Λανς πήγε στην έκτη θέση και έπιασε την Μονακό.Το Στρασβούργο έμεινε στους 25 βαθμούς στην 10η θέση

Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ 3-1

Νίκη με ανατροπή

Παρά το γεγονός ότι η Λιλ προκρίθηκε με τον Γιαζίτσι η Παρί αντέδρασε και σκόραρε με τον Ράμος και με αυτογκόλ του Αλεσάντρο έκανε το 2-1 πριν το ημίχρονο.Στο 80ο λεπτό ο Κόλο Μουανί πέτυχε το έκτο του γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.Στην βαθμολογία η Πάρι είναι 11 πόντους μπροστά από την Νις ενώ η Λιλ παρέμεινε στην 4η θέση με 35 βαθμούς.

Χάβρη-Ρεν 0-1

Η Χάβρη τις ευκαιρίες η Ρεν το γκολ

Η Ρεν κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη δύσκολα και να επικρατήσει επί της Χάβρης με 0-1.Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθούν καθώς ο Κάσιμιρ σημάδεψε την μπάλα στο δοκάρι στο 12ο λεπτό. Ο Ματαντά  επίσης απομάκρυνε το ωραίο πλασέ του Μπαγιό.Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές η Ρεν και βελτίωσε την εικόνα της.Στο 60ο λεπτό ο Μπουρίζο σούταρε και εξουδετέρωσε τον τερματοφύλακα για να κάνει το 0-1.Στον βαθμολογικό πίνακα  η Ρεν πλησιάζει τις ευρωπαϊκές θέσεις στο -4 από την Λανς και στην 7η  θέση.Αντίθετα η Χάβρη βρίσκεται στην 11η θέση μόλις επτά πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Κλερμόν-Μπρεστ 1-1

Μοιράστηκαν βαθμούς και κόκκινες κάρτες
Στο πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεχωρίσει και έληξε 0-0.Στην επανάληψη όμως ο Λες-Μελού άνοιξε το σκορ για την Μπρεστ στο 50ο λεπτό ενώ ο Κυριέι στο 70ο λεπτό ισοφάρισε για την Κλέρμον στο φινάλε του αγώνα αποβλήθηκαν και από τις δύο ομάδες οι Ρασχανί και Μπιζότ.Η Μπρεστ είναι στην τρίτη θέση με 37 βαθμούς ενώ η Κλέρμον είναι στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς.

Λοριάν-Ρέιμς 2-0

Νίκη ανάσα για τους γηπεδούχους
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λοριάν κατέφερε να πετύχει δύο γκολ με τους Μπαμβά και Μπακαγιόκο στις καθυστερήσεις του αγώνα που οδήγησε στην δεύτερη σερί νίκη της φτάνοντας πλέον τους 19 βαθμούς στην 16η θέση της βαθμολογίας.Η Ρέιμς έμεινε στην 9η θέση έχοντας 30 βαθμούς.

Τουλούζ-Ναντ 1-2

Επιστροφή στις νίκες για την Ναντ

Η Ναντ ευτύχησε να προηγηθεί με 0-2.Το πρώτο μπήκε μόλις στο 6ο λεπτό από τον Μοχάμεντ.Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε το δεύτερο γκολ από τον Καντεβέρε.Η Τουλούζ πάλεψε για να γυρίσει στην αναμέτρηση είχε ένα ακηρωθέν γκολ και μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Νταλίγκα.Στον βαθμολογικό πίνακα η Ναντ πήγε στους 22 βαθμούς και στην 12η θέση ενώ η Τουλούζ έμεινε πίσω με 20 βαθμούς.
Μονπελιέ-Λυών 1-2

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Λυών σόκαρε την Μονπελιέ
Στο συναρπαστικό ντέρμπι παραμονής η Μονπελιέ προηγήθηκε με τον Νορντίν στο 23ο λεπτό.Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Λυών εμφανίστηκε περισσότερο αποφασισμένη και με τέρματα των Λακαζέτ και Κακέρε πήρε την νίκη έφτασε τους 22 βαθμούς και άφησε την Μονπελιέ στην 15η θέση και στους 19 βαθμούς.Τρίτη σερί νίκη για τους φιλοξενούμενους και στο συν 3 από την επικίνδυνη ζώνη,

Νις-Μονακό 2-3

Επεισοδιακή ματσάρα με νικητή την Μονακό

Ο Ζακάρια άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα όμως η Νις βρήκε την λύση με τον Λαβόρδε να ισοφαρίζει.Στην συνέχεια ο Ζακάρια ξαναέβαλε για δεύτερη φορά την Μονακό μπροστά.Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ντάντε.O Γκεσάντ ισοφάρισε προτού δώσει την λύση ξανά για την Μονακό ο Γκολοβίν στο 77ο λεπτό.Στο βαθμολογικό πίνακα η Μονακό έχει 38 βαθμούς και πλησίασε την Νις στον έναν βαθμό.