BUNDESLIGA MATCHDAY 21:Ασταμάτητη και μόνη πρώτη η Λεβερκούζεν

Συνέτριψε με 3-0 την Μπάγερν  η Λεβερκούζεν του Τσάβι Αλόνσο ενώ ταυτόχρονα παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης -Μπόχουμ 1-1

Έχασαν ευκαιρίες και μοιράστηκαν βαθμούς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκαν με τον Μαρμούς ωστόσο η Μπόχουμ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μπροζίνσκι λίγα λεπτά μετά το γκολ των γηπεδούχων.Η Άιντραχτ είναι στην έκτη θέση με 32 βαθμούς  και πέντε βαθμούς μακριά από την πεντάδα ενώ η Μπόχουμ είναι στην 14η θέση 7 βαθμούς μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Άουγκσμπουργκ -Λειψία 2-2

Μοιραίος ο Οπέντα για τους φιλοξενούμενους

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι ήρθαν ισόπαλες αμφότερες οι δύο ομάδες.Ο Τίερτζ άνοιξε το σκορ με σουτ από κοντινή απόσταση.Ισοφαρισε με κεφαλιά ο Οπέντα μετά από σέντρα του Ράουμ.Στο δεύτερο ημίχρονο δεν σταμάτησε ο ρυθμός του αγώνα και η Λειψία ανέτρεψε την κατάσταση με τον Σέσκο οι γηπεδούχοι είχαν ξανά απάντηση αυτή την φορά με τον Ντεμίροβιτς ο οποίος με ωραίο σουτ ισοφάρισε.Η Λειψία είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη όμως στο 82ο λεπτό ο Οπέντα αστόχησε από την άσπρη βούλα.Έμεινε στην 5η θέση η Λειψία στο -3 από την Ντόρμουντ ενώ η Άουγκσμπουργκ είναι στην 11η θέση έχοντας 23 βαθμούς.Τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Οπέντα.

Βέρντερ Βρέμης-Χάιντερχαιμ 1-2

Έσπασε το ρόδι η Χάιντερχαιμ μετά από 4 σερί ισοπαλίες

Μέσα σε είκοσι λεπτά η Χάιντερχαιμ ευτύχησε να προηγηθεί δύο φορές μετά από τα τέρματα των Μαλόνει και Μπέστε.Η Βέρντερ Βρέμης μείωσε με τον Σμιντ.Στο δεύτερο ημίχρονο καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει.Η Βέρντερ Βρέμης μετά από 3 σερί νικηφόρα αποτελέσματα ηττήθηκε ενώ αντιθέτως η Χάιντερχαιμ μετά από 4 ισοπαλίες νίκησε.Στον βαθμολογικό πίνακα η Χάιντερχαιμ ξεπέρασε την Βέρντερ στον έναν βαθμό έχοντας 27 βρισκόμενη στην όγδοη θέση.

Γκλάντμπαχ -Ντάρμσταντ 0-0

Πέμπτη συνεχόμενη μεταξύ τους ισοπαλία

Αμφότερες οι δύο ομάδες δεν είναι σε καλό φεγγάρι αγωνιστικά και αυτό ίσως συνέβαλε στο αποτέλεσμα της λευκής ισοπαλίας.Ήταν μια αναμέτρηση που θα ήθελαν να ξεχάσουν και οι δύο ομάδες.Αναγράφτηκε η πέμπτη μεταξύ τους ισοπαλία η δεύτερη λευκή ισοπαλία μετά το 2017.Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς βρίσκεται η Ντάρμσταντ.Στους 22 και στο -7 από την επικίνδυνη ζώνη βρίσκεται η Γκλάντμπαχ.

Ούνιον Βερολίνου -Βολφσμπουργκ 1-0

Νίκη ανάσα για τους γηπεδούχους

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι οι γηπεδούχοι πήραν τελικά την νίκη με 1-0.Ο διαιτητής της αναμέτρησης προειδοποίησε τρεις φορές για οριστική αναβολή αγώνα αφού οι οπαδοί των δύο ομάδων πέταξαν μπαλάκια τένις στον αγωνιστικό χώρο.Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με κεφαλιά ο Ντούκι στο 25ο λεπτό.Με αυτή την νίκη έφτασε τους 21 η Ούνιον και είναι σε απόσταση 6 βαθμών από την ζώνη του υποβιβασμού.Η Βόλφσμπουργκ παραμένει σε δυσμενής θέση έμεινε χωρίς νίκη στο 2024 και βρίσκεται στην 12η θέση με 23 βαθμούς.

Μπάγερ Λεβερκούζεν -Μπάγερν Μονάχου 3-0

Κυριαρχική και αήττητη

Δεν άφησε περιθώρια στους Βαυαρούς η Μπάγερ που με ξεκάθαρη νοοτροπία νικητή διέλυσε την Μπάγερν απέκτησε μαξιλαράκι ασφαλείας και έχει πλέον 55 βαθμούς και 5 βαθμούς διαφορά από την Μπάγερν.Το σκορ άνοιξε με ωραίο σουτ ο Στάνισιτς ο Γκριμάλντο στην επανάληψη διπλασίασε τα τέρματα ενώ μετά από την έξοδο του Νόιερ στο κερδισμένο κόρνερ της Μπάγερν ο Φριμπόργκ προλαβαίνει σε κενή εστία να διαμορφώσει το τελικό 3-0.Σε κακή μέρα αγωνιστικά η Μπάγερν που ήταν ασταθής και χωρίς έμπνευση τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.