Πικρή ήττα και αντίο Ευρώπη,ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΌΣ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ 1-2

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Μακάμπι στο γήπεδο του.Ένας Παναθηναϊκός ο οποίος πίεσε μετά το γκολ που δέχτηκε,προσπάθησε πολύ στο δεύτερο μέρος όμως αποκλείστηκε σε μία αναμέτρηση που πήγαινε είτε για την νίκη είτε για την ισοπαλία.

Α'ΉΜΙΧΡΟΝΟ:

Μετά από ένα πρώτο εικοσάλεπτο που η Μακάμπι πίεζε τον Παναθηναϊκό εν τέλει σκόραρε  όταν ο Νταβίντ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος και την λάθος εκτίμηση  και έξοδο  του Λοντίγκιν.Σε μία αντεπίθεση της Μακάμπι ο Πιέρο σκόραρε όμως είχε προηγηθεί φάουλ πάνω στον αμυντικό του Παναθηναϊκού και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.Στο πρώτο μέρος  ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό ο Παναθηναϊκός  και μόνο με το γκολ ανέβηκε μέτρα για να ισοφαρίσει.Η καλύτερη του στιγμή ήταν όταν το τακουνάκι του Ιωαννίδη απομάκρυνε ο τερματοφύλακας της Μακάμπι.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο 64ο λεπτό έκανε διπλή ευκαιρία ο Παναθηναϊκός όταν από απευθείας φάουλ του Αιτόρ  απομάκρυνε  ο τερματοφύλακας της Μακάμπι και στην συνέχεια ο  Ιωαννίδης έπιασε κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.Στο 70ο λεπτό ο Μανσίνι πέρασε με προσωπική ενέργεια δύο αντιπάλους αλλά αστόχησε.Στο 74ο λεπτό και ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε ο Σέρι έκανε το 2-0 κάνοντας πιο εύκολα τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους.Ο Φώτης Ιωαννίδης ήταν αυτός που μείωσε με κεφαλιά είχε 6 εναπομείναντα λεπτά μπροστά του αλλά δεν κατάφερε να βρει κάποιο τέρμα και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.