PREMIER LEAGUE MATCHDAY 24:Κρατιέται στη κορυφή η Λίβερπουλ,σωτήρας ο Χάαλαντ για την Σίτυ

Δύσκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της Έβερτον η Σίτυ ενώ η Λίβερπουλ επιβλήθηκε της Μπέρνλι με 3-1 και με έναν αγώνα παραπάνω είναι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 2-0

Δυσκολεύτηκε αλλά βρήκε την λύση με Χάαλαντ

Παρά το πρώτο πολύ κακό ημίχρονο,στο δεύτερο μέρος με την είσοδο και του Ντε Μπρόινε ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ στο 71ο λεπτό μετά από κόρνερ ενώ μετά από πάσα του Ντε Μπρόινε διπλασίασε τα τέρματα του έφτασε τα 21 συνολικά φέτος (τα 16 στο πρωτάθλημα)και με αυτή την νίκη η Σίτυ έφτασε τους 52 βαθμούς με την Έβερτον να μένει στους 19.

Γουλβς-Μπρέντφορντ 0-2

Νίκη ανάσα για τους φιλοξενούμενους

Η Μπρέντφορντ εκμεταλλεύτηκε μια στημένη φάση και με κεφαλιά του Νόργκαρντ βρέθηκε μπροστά στο σκορ.Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν ευκαιρίες κυρίως με το Νέτο που σημάδεψε και το δοκάρι ενώ είχαν μάλιστα και ακηρωθέν γκολ.Στο 77ο λεπτό ο Τόνει ανενόχλητος έκανε το 0-2 με κοντινό πλασέ.Στο βαθμολογικό πίνακα η Γουλβς βρίσκεται στην 10η θέση με 32 βαθμούς ενώ η Μπρέντφορντ στην 14η θέση με 25 βαθμούς.

Λίβερπουλ-Μπέρλνι  3-1

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο την υπόθεση νίκη

Η Λίβερπουλ στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με κεφαλιά του Ζότα.Ισοφάρισε  ο Όσι για την Μπέρλνι λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά.Ο Ντίαζ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1 ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και το πλήρωσαν καθώς στο 79ο λεπτό η σέντρα του Έλιοτ βρήκε τον Νιούνεζ ο οποίος με κεφαλιά έκανε το τελικό 3-1.Η Λίβερπουλ είναι στους 54 στη πρώτη θέση ενώ η Μπέρλνι στην τελευταία μαζί με Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έχοντας 13 βαθμούς.

Λούτον-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-3

Νίκη σωτηρίας για την ουραγό

Μεγάλη νίκη για την Σέφιλντ στην προσπάθεια που κάνει να ξεφύγει από την ζώνη του υποβιβασμού.Στο μισάωρο ο Άρτσερ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους ενώ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα ο Μακτί.Στην επανάληψη ξανά με πέναλτι μείωσε ο Μόρρις ενώ ο Βίνι Σούζα με εξαιρετικό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 1-3.Στους 20 βαθμούς παραμένει η Λούτον και στους 13 μαζί με Μπέρλνι η Σέφιλντ.

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1

Ολική ανατροπή για τα σπιρούνια

Παρά το νωθρό ξεκίνημα στο πρώτο μέρος η Τότεναμ κατάφερε στις λεπτομέρειες να πάρει τη νίκη.Από την άσπρη βούλα προηγήθηκε η Μπράιτον με τον Γκρος μετά από κερδισμένο πέναλτι του Γουέλμπεκ.Στο δεύτερο ημίχρονο μετά από εξαιρετικό κάθετο παιχνίδι και μοίρασμα της μπάλας ο Σαρ ισοφάρισε.Στις καθυστερήσεις του αγώνα και ενώ οι δύο ομάδες έχασαν κλασικές ευκαιρίες ο Τζόνσον χαρίζει το τρίποντο στους γηπεδούχους.Με αυτήν την νίκη η Τότεναμ παρέμεινε στην 4η θέση ενώ η Μπράιτον είναι στην 9η θέση με 35 βαθμούς.

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 3-1

Τιμώρησε τα παιδικά λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων

Δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλο της και η Φούλαμ από το πρώτο ημίχρονο πήρε τους τρεις βαθμούς.Δυο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν από τον Μουνίζ και τον Ντε Κόρντοβα μετά από αμυντικές αδράνειες των παικτών της Μπόρνμουθ.Μετά από στατική φάση μείωσε  ο Σένεσι για να  διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Μουνίζ στο 52ο λεπτό.Ξεπέρασε η Φούλαμ και βρίσκεται πλέον στο +2 από την Μπόρνμουθ η οποία έμεινε στους 27 βαθμούς.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Νιούκαστλ 2-3

Επεκτείνει το αήττητο σερί η Νιούκαστλ

Με ρυθμό και με πολλες μονομαχίες η αναμέτρηση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.Η Νιούκαστλ ευτύχησε να προηγηθεί με τον Γκιμαράες έπειτα ο Ελάγκα ξέφυγε από την πλάτη της άμυνας νίκησε τον τερματοφύλακα και ισοφάρισε.Μετα από στημένη φάση ξανάβαλε την Νιούκαστλ μπροστά στο σκορ ο Σάαρ ενώ με φοβερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή ο Χάνσον Οντόι ισοφάρισε σε 2-2.Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μπρούνο Γκιμαράες με σουτ λίγο έξω από την περιοχή.Με αυτή την νίκη η Νιούκαστλ πάει στους 36 βαθμούς και στην 7η θέση ενώ η Νότιγχαμ παρέμεινε στους 21 βαθμούς και στην 16η θέση.