PREMIER LEAGUE 25 MATCHDAY:Ο Σαλάχ φώναξε παρών για πρωτάθλημα

Σε θέση ισχύος μετά την νίκη της με 1-4 η Λίβερπουλ νίκες και για Άρσεναλ,Άστον Βίλα,κόλλησε στον βαθμό της ισοπαλίας η Σίτυ ενώ ηττήθηκε η Τότεναμ από την Γουλβς.

Μπρέντφορντ 1-4 Λίβερπουλ

Ντόρτια με επίθεση φωτιά

Δεν άφησε περιθώρια η Λίβερπουλ και νίκησε την Μπρέντφορντ με τον ευρύ σκορ του 1-4.Αρχικά προηγήθηκε με τον Νιούνεζ στην συνέχεια όμως είδε τον Ζότα να τραυματίζεται με τον Σαλάχ να παίρνει την θέση του.Μακ Αλίστερ και Σαλάχ πέτυχαν τα τέρματα στο δεύτερο μέρος μετά τις ανασταλτικές αδυναμίες των γηπεδούχων.Ο Τόνει μείωσε για την Μπρέντφορντ σε 1-3 αλλά σε ανοικτό χώρο η αντεπίθεση της Λίβερπουλ  είχε κατάληξη στο τέρμα από το σουτ του Χάκπο.Στην πρώτη θέση η Λίβερπουλ με 57 βαθμούς ενώ η Μπρέντφορντ είναι στην 14 η θέση με  25 βαθμούς.

Μπέρνλι - Άρσεναλ 0-5

Ασταμάτητοι Κανονιέρηδες

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η Άρσεναλ αυτή τη φορά βάζοντας πέντε γκολ στην Μπέρνλι.Το σκορ άνοιξε ο Όντεργκαρντ με εύκολο τελείωμα.Ο Σάκα από την άσπρη βούλα διπλασίασε τα τέρματα πριν το ημίχρονο.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σάκα πέτυχε άλλο ένα τέρμα ενώ διαστάσεις θριάμβου έδωσε τα γκολ των Τροσάρ και Χάβερτζ.Στην τελευταία θέση του πίνακα η Μπέρνλι ενώ η Άρσεναλ συνεχίζει να βρίσκεται σε κοντινή απόσταση με την Λίβερπουλ έχοντας 55 βαθμούς.

Nιουκάστλ- Μπόρνμουθ 2-2

Γκολ και θέαμα

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές και πέτυχαν αμφότερες δύο γκολ.Η Μπόρνμουθ προηγήθηκε με τον Σολάνκε οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκόρντον.Στο 69ο λεπτό ο Σεμενιό έβαλε διαστάσεις νίκης για την Μπόρνμουθ όμως η Νιούκαστλ με το γκολ του Ρίτσι στις καθυστερήσεις του αγώνα πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.Στην 7η θέση η Νιούκαστλ ενώ χωρίς νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια παραμένει η Μπόρνμουθ.

Νότινκχαμ Φόρεστ 2-0 Γουεστ Χαμ

Βαρύ το κλίμα για την Γουέστ Χαμ

Τρίτη σερί ήττα για την Γουέστ Χαμ που έμεινε στην 8η θέση με 36 βαθμούς.Με δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο η Νότιγχαμ πήρε τους τρεις βαθμούς είναι πλέον στην 15 θέση με 24 βαθμούς.Τα γκολ σημείωσαν οι Αβορίγκι με Χάνσον-Οντόι.

Τότεναμ  1-2 Γουλβς

Ήττα σοκ για τους Λονδρέζους

Αστάθεια ξανά για την Τότεναμ άφου έμεινε πίσω στο σκορ με τον Γκόμεζ να σκοράρει λίγο πριν το ημίχρονο.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουλουσέσκι έκανε το 1-1 και ισοφάρισε προσωρινά αλλά η Γουλβς ξανά με τον Γκόμεζ στο 63ο λεπτό πήρε τους 3 βαθμούς.Η Τότεναμ είναι στην 5η θέση με 47 βαθμούς ενώ η Γουλβς στην 11η θέση με 35 βαθμούς.

Φούλαμ - Άστον Βίλα 1-2

Νίκη πεντάδας για την Άστον Βίλα

Ο Γουάτκινς με δύο γκολ επισφράγισε την νίκη της Άστον Βίλα και την διατήρηση της στην πεντάδα.Βρίσκεται στην 4η θέση με 49 βαθμούς ενώ η Φούλαμ είναι στην 12η θέση με 29 βαθμούς.Η Φούλαμ μείωσε σε 1-2 με τον Ροντρίγκο Μουνίζ να βρίσκει δίχτυα.

Μαντσέστερ Σίτυ - Τσέλσι 1-1

Δίκαιο αποτέλεσμα σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι

Η Τσέλσι κατάφερε να κλείσει αποτελεσματικά τους χώρους στην Σίτυ η οποία είχε σε κακή μέρα τους Ντε Μπρόινε -Χάαλαντ  και σε μία αντεπίθεση ο Στέρλινγκ έβαλε γκολ στην παλιά του ομάδα ,η Τσέλσι πήρε προβάδισμα πριν το ημίχρονο.Η Μάντσεστερ Σίτυ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με τέρμα του Ρόντρι σε εξεπαφής σουτ από το ύψος της περιοχής.Στην 3η θέση η Σίτυ με 53 βαθμούς και με παιχνίδι λιγότερο.Στην 10η θέση βρίσκεται η Τσέλσι με 35 βαθμούς.