Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 79-72: Του έβαλε δύσκολα η ΑΕΚ, αλλά πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στα "Δύο Αοράκια", ο Παναθηναϊκός κατάφερε μετά κόπων και βασάνων να καταβάλει την αντίσταση της πολύ αξιόμαχης ΑΕΚ με 79-72 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο αγώνας

Πολύ ωραίο μπάσκετ παίχτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλά διαστήματα στη διάρκειά του, με την περίοδο να κλείνει στο 20-15. Από πλευράς Παναθηναϊκού, ήταν ο Μήτογλου που "κουβαλούσε" στο σκοράρισμα με 10 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ, ο Ραντλ είχε σκοράρει ήδη 8 πόντους.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους και παρά το νωθρό ξεκίνημα των δύο ομάδων στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 22-23 και 24-25. Ωστόσο, με την επιστροφή της βασικής πεντάδας του Παναθηναϊκού στο παρκέ, οι πράσινοι ανέκτησαν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια στο +9, 39-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έπαιξαν το καλύτερό τους μπάσκετ στο ματς. Στόχευσαν χαμηλά στον Λεσόρ και με σωστές επιθετικές επιλογές, προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους, 59-43.

Όμως, η Ένωση με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε στην τελευταία περίοδο έως και τους τέσσερις πόντους, 59-55 και έδειξε να μπαίνει για τα καλά στη διεκδίκηση του αγώνα. Το τριφύλλι απάντησε και έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 70-60 και 72-62. Εντούτοις, πάλι η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ψαλίδισε την διαφορά εκ νέου έως το -4, 74-70 και 76-72. Ο χρόνος όμως δεν επαρκούσε για κάτι καλύτερο, με το τελικό σκορ, 79-72, να διαμορφώνεται από δύο εύστοχες βολές του Γκριγκόνις και μία του Ερνανγκόμεθ.

Για τον Παναθηναϊκό, 22 πόντους σκόραρε ο Μήτογλου, που μάζεψε και 9 ριμπάουντ. 16 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Λεσόρ, ενώ στους 13 πόντους σταμάτησε ο Γκραντ. Για την ΑΕΚ, ο Κουζμίνσκας σκόραρε 18 πόντους, ενώ ο ΜακΡέι πρόσθεσε 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-30, 59-48, 79-72