Ο Σουάρες κρατάει την Ατλέτικο στην πρώτη θέση

Ο Λουίς Σουάρες επέστρεψε στα (δύο) γκολ μετά τον COVID-19 και οδήγησε την Ατλέτικο Μαδρίτης σε εντός έδρας νίκη επί της Έλτσε με 3-1

Τρία παιχνίδια χωρίς γκολ, για έναν «δολοφόνο» της περιοχής όπως ο Λουίς Σουάρες, φαντάζουν πολλά. Ο Ουρουγουανός επιθετικός επέστρεψε στο σκοράρισμα, σημείωσε τα πρώτα του τέρματα μετά τον (δύο) και οδήγησε την Ατλέτικο Μαδρίτης στην εντός έδρας νίκη επί της Έλτσε (3-1), χάρη στην οποία η ομάδα του Ντιέγο Σιμεόνε επέστρεψε στις επιτυχίες, ύστερα από την ήττα από την Ρεάλ στο ντέρμπι, μένει σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι, καλά στημένοι στην άμυνα, άντεξαν στην πίεση των Ροχιμπλάνκος στα πρώτα σαράντα λεπτά, αλλά λύγισαν λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου