Συνεχίζει στα ύψη ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 2-1

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε στην Τούμπα την Λάρισα,και νίκησε δύσκολα με 2-1.Προηγήθηκε η Λάρισα με τέρμα του Νούνιτς , ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε  με πέναλτι του Πρίγιοβιτς και νίκησε με τέρμα του Ακπομ με 2-1.
ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να πάρει τα ηνία του ματς.Δυσκολεύοταν όμως για ένα μισάωρο να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία της Λάρισας και να διασπάσει την αμυντική ζώνη.Η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ έγινε στο 18ο λεπτό όταν το σουτ του Γουάρντα μπλόκαρε ο Κρίστινσον.Από αυτή την ευκαιρία και για ένα δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έγινε περισσότερο απειλητικός και άσκησε πίεση στην εστία του Κρίστινσον.Στο 19ο λεπτό ο Λήμνιος από πλάγια θέση έπιασε το σουτ όμως ο Κρίστινσον απέκρουσε.Στο 21ο λεπτό η κεφαλιά του Κρέσπο απομακρύνθηκε από τον Κρίστινσον.Στο 25ο λεπτό μετά από αναχαίτηση του Λίμνιου ο Γουάρντα έπιασε την κεφαλιά όμως αυτή κατέληξε άουτ.Στο 36ο λεπτό το σουτ του Μαουρίσιο πέρασε άουτ και στην αμέσως επόμενη φάση η Λάρισα έβγαλε αντεπίθεση με τον Καρανικά να γίνεται αποδέκτης της μπάλας,να σεντράρει και να βρίσκει  αφύλακτο τον Νούνιτς ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.Οπώς ήταν φυσικό,αυτό το γκολ αποσυντόνισε την επιθετική λειτουργία των παικτών του Δικεφάλου.Στο 41ο λεπτό ένα ακόμη σουτ του Μαουρίσιο κατέληξε άουτ,ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Καρανικάς έχασε τον Πριγιόβιτς  τον έριξε μέσα στην περιοχή, και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Καρανίκα.Ο Πρίγιοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 1-1 και να πετυχεί παράλληλα το 8ο γκολ του με την φανέλα του ΠΑΟΚ την φετινή περίοδο.Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο,το δεύτερο είχε λίγες φάσεις.Το σουτ του Μάτος κατέληξε άουτ στο 60ο λεπτό,στο 63ο λεπτό ο Γουάρντα σούταρε και κατέληξε άουτ.Στο 69ο λεπτό μετά από έξυπνη συρτή πάσα του Βιερίνια ο Άκπομ έκανε την προβολή και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.Στο 89ο λεπτό ο Μαουρίσιο λίγο έξω από την περιοχή εκτέλεσε φάουλ και σούταρε την μπάλα πάνω στον Κρίστινσον.Η λάρισα από την άλλη δεδομένου και του αριθμητικού μειονεκτήματος δεν δημιούργησε ευκαιρία και κλείστηκε στα καρέ της.Έτσι ο ΠΑΟΚ πηρέ σημαντική νίκη ενόψει της βαθμολικής διατήρησης του στην κορυφή.
ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Αντελινό Βιερίνια πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση τόσο ανασταλτικά όσο και επιθετικά,προσπάθησε να συμβάλλει στην επιθετική δημιουργία της ομάδας.
ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ:
Μοιραίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Καρανίκας ο οποίος έκανε το πέναλτι και άφησε την Λάρισα λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 10 παίκτες.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΟΚ(Ραζβάν Λουτσέσκου):Πασχαλάκης,,Βαρέλα,Κρέσπο,Μάτος,Βιερινία,Μαουρίσιο,Βέρνμπλουμ(Ακπομ 67ο λεπτό),Λίμνιος(Ζάμπα 81ο λεπτό),Ελ Καντουρί,Γουάρντα,Πρίγιοβιτς.

ΛΑΡΙΣΑ(Τζιάνλουκα Φέστα):Κρίστινσον,Χουμπτσεβ,Ζίζιτς,Γκοίκοβιτς,Καρανίκας,Άντονι,Ακόστα(Πίτι 86ο λεπτό),Μιλοσαβλιέβιτς,Μπαργκάν(45ο λεπτό Γκολιάς)Ντέλετιτς,Νούνιτς.