Με σοβαρότητα πήρε την νίκη η Άεκ απέναντι στον Χολαργό

ΑΕΚ-ΧΟΛΑΡΓΟΣ 73-63
Γράφει ο Γιώργος Γιάννος

Η Άεκ δεν εντυπωσίασε αλλά παρουσιάστηκε σοβαρή και πήρε μια άνετη νίκη από τον Χολαργό σε ένα σκληρό ματς και κατάφερε να πάρει την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και να βελτιώσει το ρεκόρ της στο 3-2,ενώ ο Χολαργός θα κάνει την τρίτη του ήττα και θα πάει το ρεκόρ του στο 2-3.Τρομερός ο νεαρός Τσαλμπούρης(11 πόντους,5 ριμπάουντ) που σε 14 λεπτά συμμετοχής έδειξε οτι μπορεί να βοηθήσει την Άεκ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Άεκ ξεκίνησε το ματς παίζοντας πολύ ωραία άμυνα και με τον Χάντερ να κάνει 3 κοψίματα,προηγήθηκε (6-0) όμως δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά και ο Χολαργός με τρία τρίποντα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με 1 πόντο (11-12) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με την Άεκ πίσω στο σκορ (15-18).Ο Χολαργός στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πέτυχε ένα μικρό σερί 5-0 με την Άεκ να σκοράρει μετά από 2,5 λεπτά με τον Ρόμπερσον.Η Άεκ βρήκε ρυθμό και με ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου μείωσε στο πόντο (24-25) και να φεύγει στα αποδυτήρια προηγούμενη (31-26).Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον τραυματισμό του Μέις από μια αγκωνιά του Αγκμπελέσε ωστόσο έμεινε ανεπηρέαστη και προηγήθηκε νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο με 9 πόντους (37-28).Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τον Τσαλμπούρη να πετυχαίνει ένα δίποντο και τον Ντόρσει να απάντα με ένα τρίποντο και να κάνει το σκορ (43-34).Ο Τσαλμπούρης ήταν εκπληκτικός και με πέντε διαδοχικούς του πόντους ανέβασε την διαφορά στους 16 (50-34) και με ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Χόκινς έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο (54-44).Ο Χόκινς κράτησε ζωντανό τον Χολαργό με διαδοχικούς του πόντους και μείωσε στους 9 (59-50).Η Άεκ ήταν σοβαρή και παρότι ο Χολαργός μείωσε στους 8 (64-56) δεν κατάφερε να την απειλείσει και με σοβαρότητα η Άεκ πήρε την νίκη (73-63).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 31-26, 54-44, 73-63
ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 11 (1), Χάντερ 13 (8 ριμπάουντ), Γκρίφιν 15 (1), Σαντ-Ρος 4, Ράταν-Μέις 3, Μωραϊτης 2, Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος 6 (1), Ματσιούλις 7 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 3
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ, Αγκμπελέζε 5, Λοβ 11 (3), Χόκινς 20, Ντόρσεϊ 9 (1), Κώττας 5, Καμπερίδης 5 (1), Σπυριδωνίδης, Γιάνκοβιτς 6, Σκουλίδας, Οκερέαφορ 2
Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/34 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 23/29 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 19 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 14/28 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 20/25 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 19 λάθη