Νίκες για ΠΑΟΚ και Περιστέρι

Έκανε την δουλειά ο ΠΑΟΚ, μεγάλη νίκη για το Περιστέρι

ΠΑΟΚ - ΡΕΘΥΜΝΟ 81-64

Η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων ήταν γνωστή πριν το παιχνίδι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στο Ρέθυμνο. Ο μεν ΠΑΟΚ με ένα δυνατό ρόστερ έχει βάλει πλώρη για ψηλά (3η θέση) ενώ το Ρέθυμνο έχει σαν πρώτο στόχο την γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής. Αυτή η διαφορά φάνηκε στο παρκέ σήμερα, ο ΠΑΟΚ πήρε μια εύκολη νίκη έχοντας σε τρομερή μέρα τους Μορέιρα και Τζόουνς, 16 πόντοι έκαστος. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με την ελπίδα να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στο late game αλλά το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ στη δεύτερη περίοδο και η εκτόξευση του σκορ δεν άφησε περιθώρια.

Το παιχνίδι άρχισε καλά για τους Κρητικούς. Έχοντας σε καλή μέρα τον Μπαρτ (19 π.), κοίταξαν στα μάτια τον ΠΑΟΚ και κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ αλλά και να προσπεράσουν, προς στιγμήν. Ο ΠΑΟΚ όμως κάνοντας ένα σερί 7-0 έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 23-20 υπέρ του.  Η δεύτερη περίοδος άρχισε εκεί που τελείωσε η πρώτη, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει σταθερά το προβάδισμα αλλά το Ρέθυμνο να είναι πίσω του σε απόσταση αναπνοής. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε όρεξη για αστεία και με ένα τρομερό ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου αύξησε τη διαφορά στο +14 (44-30 στο ημίχρονο) και όλα πλέον είχαν “πάρει τον δρόμο τους”. Ο ΠΑΟΚ θέλοντας να κάνει το δεύτερο ημίχρονο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα μπήκε δυνατά. Έχοντας συμπληρώσει μόλις 2 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στο +20 (50-30), και βλέποντας ότι το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να αντιδράσει, “έσβησε τις μηχανές” και κρατώντας τη διαφορά τελείωσε το παιχνίδι στο +17 (81-64).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-30, 69-51, 81-64

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Παπαντωνίου, Χάτσερ 4, Τζόουνς 16, Μορέιρα 16, Ζάρας 7, Κόνιαρης 6 , Μαργαρίτης 8, Σχίζας 4, Αθηναίου 4, Γκάρετ 8

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης):  Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 19, Ραζής, Ντάνιελς 12, Γκάιτον 5, Οικονομόπουλος, Καλογιαννίδης, Κλάντον 2, Μπρέισι-Ντέιβις 12, Κουρέπης, Ντουράμ 12

Επόμενα παιχνίδια: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ & Ρέθυμνο - Λαύριο

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΕΚ 83-80

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο Περιστέρι, όπου η ομώνυμη ομάδα κέρδισε σε έναν συναρπαστικό αγώνα την ΑΕΚ και επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στα σαλόνια της Α1. Οι γηπεδούχοι έχοντας κερδίσει την “αερομαχία” απέναντι στους κιτρινόμαυρους επέβαλαν τον ρυθμό τους στο ματς και κάνοντας ένα μεστό παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο άντεξαν στην αντεπίθεση της ΑΕΚ και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και απέκτησε μια διαφορά τεσσάρων πόντων στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, 7-11. Το Περιστέρι όμως, έχοντας σε δαιμονιώδη βραδιά τον Χάροου (21 π.), αντέδρασε και με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 16-11 και τελείωσε την πρώτη περίοδο με σκορ 21-17 υπέρ του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι κυριάρχησε. Παίζοντας τρομερή άμυνα και κερδίζοντας τα ριμπάουντ επέβαλε τον ρυθμό του στο ματς και έκλεισε το ημίχρονο εκτοξεύοντας το σκορ στο +19. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, πήρε λύσεις κυρίως από τη γραμμή του τρίποντου αλλά η ομάδα του Αργύρη Πρεδουλάκη βρήκε λύσεις απέναντι στην ΑΕΚ και τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +20 (67-47). Η αρχή της τέταρτης περιόδου σήμανε την αρχή της αντεπίθεσης για την ΑΕΚ,  κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 3-15 κατέβασε την διαφορά στους 8 (70-62) και έβαλε φωτιά στο ματς. Η ΑΕΚ πέταγε φωτιές στην επίθεση και κατέβασε τη διαφορά στο καλάθι (79-77)  36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Το Περιστέρι όμως έβαλε τις βολές και το ματς τελείωσε με σκορ 83-80 υπέρ του.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12, Χάροου 21, Γκρέι 10, Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Κλαρκ 6, Αγραβάνης, Μπεντίλ 16

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 12, Ματσιούλις 13, Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος, Ρατάν-Μέις 22, Μωραϊτης, Σάκοτα 5, Γιαννόπουλος 5, Γκρίφιν 10, Ρόμπερσον 4

Επόμενα παιχνίδια: Προμηθέας -  Περιστέρι & ΑΕΚ - ΠΑΟΚ