Ανώτερος ο Παναιτωλικός επικράτησε του Λεβαδειακού

Ο Παναιτωλικός έκανε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα στον αγώνα με τον Λεβαδειακό και έφτασε οκτώ βαθμούς.Επικράτησε με 2-1 σε ένα ματς που ήταν υπό τον έλεγχο του στο μεγαλύτερο μέρος του.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ
Ο Παναιτωλικός είχε τα ηνία του αγώνα και άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο από πολύ νωρίς.Στα πρώτα 20 λεπτά οι αγρινιώτες είχαν την κατοχή με 75% έναντι 25% του Λεβαδιακού. Στο 49ο λεπτό ήρθε ένα τυχερό γκολ για τον Παναιτωλικό, καθώς σε προσπάθεια για διώξιμο, η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο του Έρικσον, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Επασί. Με ανέλπιστο τρόπο έγινε το 1-0 για τους Αγρινιώτες.Στο 58' ο Παναιτωλικός έκανε 2 τα τέρματα του έπειτα από πολύ ωραία ενέργεια του Καμαρά από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα για τον Μοράρ στη μικρή περιοχή και εκείνος με κοντινό δεξί πλασέ νίκησε τον Επασί για το 2-0.Τρία λεπτά αργότερα οι αγρινιώτες έχασαν ευκαιρία να κάνουν 3 τα τέρματα τους καθώς κέρδισαν πέναλτι το οποίο κατέληξε στο δοκάρι.Το έργο του Λεβαδειακού έγινε ακόμη πιο δύσκολο καθώς έμεινε με 10 παίχτες μετά την αποβολή του Νανγκίς.Στο 86' έπειτα από προσωπική ενέργεια του Σαβαντογκό, ο οποίος έκανε το δεξί σουτ, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Κυριακίδη και κατέληξε στα δίχτυα  για το 2-1.Λίγο έλειψε ο Λεβαδειακός να φύγει με τον 1 βαθμό από το Αγρίνιο, στο 93ο λεπτό  βρέθηκε σε δράνεια στην άμυνα του Παναιτωλικού, ο Ιωαννίδης σούταρε από κοντά, αλλά αστόχησε.

ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΛΕΙΔΙ
Ο Καμαρά ήταν ο αφανής ήρωας καθώς ήταν άψογος όπου χρειαζόταν ενώ είχε και 1 ευκαιρία

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ
 Ο Νανγκίς αποδείχθηκε μοιραίος για την ομάδα του καθώς δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από το παιχνίδι ενώ το σκορ ήταν ήδη 2-0 υπέρ του Παναιτωλικού

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μιχάι, Μαρινάκης, Μαλής, Ρότσα, Έρικσον, Πάουλο, Μάζουρεκ (66' Μπαρμπόσα), Μοράρ, Ντίας (83' Μανά), Καμαρά(77' Λουσέρο)

Λεβαδειακός: Επασί, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Μητρόπουλος, Καραχάλιος (65' Όμο), Σουμπίνιο (64' Γιακουμάκης), Μαρκόβσκι (75' Ιωαννίδης), Σαβαντογκό, Νανγκίς