Η Ξάνθη το τρίποντο, η ΑΕΛ τα παράπονα

Σε ένα ματς κακής ποιότητας οι θρακιώτες πήραν τη νίκη με 1-0 έναντι στην ΑΕΛ.Οι ''βυσσινί'' έχουν παράπονα για τη διαιτησία του Λάμπρου και πιο συγκεκριμένα για τις 2 κόκκινες κάρτες,το πέναλτι κλπ.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες,λιγοστές για την Ξάνθη, η κατοχή ήταν μοιρασμένη και υπήρξαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα.Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Ζίζιτς τιμωρήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για κράτημα στον Κάστρο και έφυγε για τα αποδυτήρια.Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε εφάμιλλο ρυθμό.Στο 73' ο Καρανίκας κάνει σκληρό μαρκάρισμα στον Μπρίτο και αποβάλλεται και αυτός με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ΑΕΛ με 9!Στο 80ο λεπτό η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι, με τον Μπρίτο να ανατρέπεται από τον Γκόλια.Ο Γέντρισεκ από την άσπρη βούλα έστειλε τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Κρίστινσον και άνοιξε το σκορ στα Πηγάδια.
ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ
Ο σκόρερ του πέναλτι Γέντρισεκ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.
ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ
Ζίζιτς και Καρανίκας μοιράζονται αυτή τη θέση, καθώς με τις δύο αποβολές τους άφησαν την ΑΕΛ με 9 παίχτες.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΞΑΝΘΗ : Ζίβκοβιτς, Οκάν(46' Ντουρίτσκοβιτς), Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Καντά (64' Μπρίτο), Ντε Λούκας, Μπαξεβανίδης, Σαρπόνγκ (38' Κάστρο) Γέντρισεκ

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Ακόστα(87' Κόεφ), Σαχίτι, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Πίτι(46' Πίτι), Κούνιτς(70' Μπαργκάν), Ντέλετιτς