Απολαυστικός ο ΠΑΟΚ στη Λευκορωσία

Μαγικό πρώτο 20λεπτο για ΠΑΟΚ που σκόραρε 3 φορές(6',11',17'), καθάρισε την Μπάτε και έφυγε με το διπλό από την Λευκορωσία με τελικό σκορ 1-4.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ
Μόλις στο 6ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Πρίγιοβιτς. Ο Ζαμπά από τα αριστερά έκανε τη σέντρα προς τον Πρίγιοβιτς ο οποίος στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.Το δεύτερο γκολ ήρθε με τον Ζαμπά στο 11'. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε μια πολύ ωραία ενέργεια από τα αριστερά πέρασε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στον Φιλιπένκο και έκανε το 2-0.Στο 17ο λεπτό πανέμορφη αντεπίθεση για τον δικέφαλο του βορρά με τον Μαουρίσιο να κατεβάζει τη μπάλα, να δίνει αριστερά στον Ζαμπά που μπήκε στην περιοχή και με πανέμορφο πλασέ έκανε το 3-0.Στο υπόλοιπο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς κάναν διαχείρηση του σκορ.Η Μπάτε μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 61' μείωσε σε 1-3,  σέντρα από τα αριστερά ο Σκάβις πήρε την κεφαλιά (είχε μπει στον αγωνιστικό χωρο 2 λεπτά πριν), η μπάλα βρήκε στον ώμο του Κρέσπο άλλαξε πορεία και ο Πασχαλάκης δεν μπόρεσε να διώξει και να γλιτώσει τον ΠΑΟΚ από τη μείωση του σκορ. Στο 73ο λεπτό οι παίχτες οτυ Λουτσέσκου βγήκαν ωραία στην επίθεση με τον Ζαμπά να δίνει στον Πέλκα ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.Δοκάρι είχε ο δικέφαλος σε πλασέ του Μπίσεσβαρ στο 89'.

ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΛΕΙΔΙ
Ο Ζαμπά ήταν σε εξαιρετικό βράδυ καθώς είχε συμμετοχή και στα 4 γκολ του δικεφάλου του βορρά με 2 ασίστ και 2 γκολ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ
Δεν ξεχωρίσαμε κάποιον από την ομάδα της Μπάτε, το πρώτο νοθρό 20λεπτο ήταν καταστροφικό για αυτούς.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Μπάτε: Σχερμπίτσκι, Αλεξέι Ρίος, Φιλιπένκο, Πολιάκοφ, Βολόντκο, Μπάγκα, Ντράγκουν (71' Χλεμπ), Γιαμπλόνσκι, Ιβάνιτς, Στάσεβιτς( 76' Γκορντέιτσουκ), Τουόμινεν (59' Σκάβις)

ΠΑΟΚ:Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο, Κάνιας, Λημνιός(70' Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (85' Βιεϊρίνια), Πέλκας, Πρίγιοβιτς(76' Ακπόμ)